Nejlepší způsoby, jak se zbavit jizev po akné

Nejlepší způsoby, jak se zbavit jizev po akné

Problémy s akné dokáží v časech puberty pěkně potrápit. S jeho následky se mnozí potýkají v podobě jizev také v letech, kdy už mají pubertu dávno za sebou. A co hůř, mnoho lidí sžírá i akné v dospělosti. Proto se budeme v našem magazínu tomuto tématu věnovat více. Nyní se zaměříme hlavně na možnosti odstranění jizev po akné. Jaké tedy jsou?

1. Laser

V rámci laserové terapie je laserovým paprskem osvícena svrchní vrstva pokožky a dojde prakticky k jejímu odpaření. Podpoří se tak vznik nové, jizvami po akné nepostižené vrstvy. Laserová terapie funguje i na podobné jizvičky způsobené neštovicemi.

Další typ laserové terapie funguje na jiném principu – v pleti podporuje produkci kolagenu a díky jeho vyššímu obsahu v pleti dojde k povrchovému vyrovnání jizev.

Laser na jizvy po akné funguje dobře, jen má tato procedura několik ale: není bez vedlejších účinků (je proto nutné zákrok dostatečně probrat s ošetřujícím lékařem) a budete asi muset rozbít prasátko. Levná záležitost to totiž opravdu není.

2. Chemický peeling

Chemické peelingy dokáží zázraky, ovšem pozor, teď nemáme na mysli peelingy, které si koupíte pro domácí použití, ale peelingy, které vám provede specializovaný odborník. Protože jedině ten dokáže stanovit správnou koncentraci peelingu přesně vám na míru. Pokud vás napadá, že byste si chemický peeling udělali doma, raději to ani nezkoušejte. Internet je plný fotografií lidí, kteří si domácích chemickým peelingem daleko víc ublížili, než pomohli.

Chemický peeling pomůže odstranit vrstvu kůže postiženou jizvami po akné a naopak podpořit tvorbu nové, krásné pokožky. Nejlépe funguje na drobnější jizvičky.

A na jaké látky se při vybírání chemického peelingu zaměřit? Hlavně kyseliny glykolová a salicylová podporují proces exfoliace, protože pronikají dostatečně hluboko až do středních vrstev pokožky. Jizvy po akné vám sice tenhle zákrok nezahladí přes noc a na výsledek si budete muset (i s nějakou tou dobou rekonvalescence) počkat, ale vězte, že bude stát za to.

3. Dermabraze a mikrodermabraze

Dermabraze je v podstatě jako laserová terapie, akorát že namísto laserového paprsku využívá dermatolog brusný nástroj (kovový kartáček či čepel s diamantovým povrchem), aby odstranil svrchní vrstvu pokožky postiženou jizvami po akné. Na jejím místě pak vyroste nová, zdravá vrstva kůže.

Mikrodermabraze je odlehčenější verzí dermabraze – je během ní odstraněno mnohem méně pokožky a efekt je srovnatelný s chemickým peelingem. I tady platí, že nejlépe funguje na drobné jizvy.

Plus další varianty pro fajnšmekry:

1. Steroidové injekce

Steroidové injekce aplikované přímo na pleť postiženou jizvičkami způsobí její podráždění a organismus je tak vyprovokován, aby podpořil růst nové kožní tkáně.

2. Jehličkování

Jehličkování funguje na podobném principu jako steroidové injekce – dojde k poškození oblastí pokožky postižených jizvami po akné, takže je tělo nuceno samo vyprovokovat proces hojení. Čili vyroste nová, zdravá vrstva pokožky.

3. Výplně

Výplně z kolagenu nebo silikonu zvednou pleť v místech poškozených jizvami na úroveň zdravé pleti. Dojde tak k jejímu povrchovému srovnání. Znáte to, když je přítmí a v mihotavé záři svíčky „vylezou“ opticky všechny jizvy po akné na povrch? Už nemusí, chytrá výplň to za vás vyřeší. Má to ale jeden háček, aplikaci výplní je třeba pravidelně opakovat.

4. Subcize

V případě subcize dermatolog chirurgicky odstraní tkáň s jizvou. Jakmile je ta odstraněna, tkáň se začne hojit a podporovat novotvorbu pleti bez jizev, která navíc roste na stejné úrovni jako plet bez jizev.

5. Excize

Excize jizvy je další metodou „pro otrlé“. Tak jako v předchozím případě se jedná v podstatě o chirurgický zákrok, při kterém jsou jizvy po akné sešity stehy k sobě, aby se zmenšila jejich plocha. Sešití může a nemusí předcházet subcize jizev, tedy jejich vyříznutí.

A nějaká přírodní alternativa by tam nebyla? Ale to víte, že byla, probereme si ji zase někdy příště!

Starší články:
Taky vás trápí strie? Odhalili jsme pro vás devět největších mýtů
Problémy s pletí12.6.2015

Taky vás trápí strie? Odhalili jsme pro vás devět největších mýtů

Strie se dělají kvůli tloustnutí, problém s nimi mají jenom ženy, hubených se netýkají, opálení na ně pomáhá… Vzali jsme si na paškál devět největších mýtů o striích a rozhodli jsme se jim podívat na zoubek.

Symptomy růžovky nejsou jen červené tváře. My naštěstí víme, jak se jich zbavit
Problémy s pletí18.5.2015

Symptomy růžovky nejsou jen červené tváře. My naštěstí víme, jak se jich zbavit

Jestli jste si mysleli, že růžovka, či rosacea, znamená, že vám po pobytu v zimě zčervenají tváře, jste vedle jak ta pověstná jedle. Růžovka má mnoho projevů, které jsou často mnohem nepříjemnější, než jen probarvená tvář.

Trápí vás kruhy pod očima? Už nemusí. Víme, co pomáhá!
Problémy s pletí16.3.2015

Trápí vás kruhy pod očima? Už nemusí. Víme, co pomáhá!

Řádně jsme „prolustrovali“ nabídku našeho e-shopu a vybrali jsme pro vás tři zaručeně funkčních přípravků, jejichž používáním vzniku nevzhledných kruhů pod očima zamezíte.

75% procent žen řeší problém s citlivou pletí. Patříte k nim také?
Problémy s pletí9.3.2015

75% procent žen řeší problém s citlivou pletí. Patříte k nim také?

Citlivá pleť nepřiměřeně reaguje na vnější i vnitřní podněty. Výsledkem je zarudnutí, šupinky, pocity pnutí, svědění či pálení. Alarmující je, že tato nepříjemnost obtěžuje stále více lidí.

Bouráme mýty o čištění pleti
Problémy s pletí23.2.2015

Bouráme mýty o čištění pleti

Není pravda vše, co se o čištění pleti a pleti jako takové dočtete na internetu. Vybrali jsme si čtyři mýty, které je podle nás třeba vyvrátit!