Fakt za tmavé kruhy pod očima může nevyspalost, nebo je to celé trochu jinak?

Fakt za tmavé kruhy pod očima může nevyspalost, nebo je to celé trochu jinak?
Rubrika: Problémy s pletí 11.01.2016
tisk

Často se tvrdí, že za tmavými kruhy pod očima stojí únava, příliš velké pracovní vypětí nebo to, že jste „čarovali“ dlouho do noci a šli pozdě spát. Může to být sice pravda, ale velkou roli tu hrají i geny. Jak tedy přesně ony nepříjemné tmavé skvrny pod očima a kolem očí vznikají?

Úplně jednoduše! Jejich vznik je důsledkem toho, že skrze jemnou tenkou kůži pod očima prosvítají cévy a kapiláry a v nich proudící krev mnohem výrazněji než kdekoliv jinde na těle. Tato periorbitální kůže (tedy kůže na víčkách) je v průměru půl milimetru tenká. Jinde na těle má přitom průměrně kůže tloušťku zhruba dva milimetry.

Modrá krev?

Tmavé stíny jsou tedy dány proudící krví, ale proč se krev jeví pod pokožkou jako modrá, když všichni dobře víme, že je červená? Je to proto, že modrá či fialová jsou barvy jediných vlnových délek, které podkožní tkáň propouští. Výsledkem je, že pouze modrá barva se odráží zpět, a proto i cévy vypadají modře či fialově. Cévy mimochodem často nemají tento odstín, má-li dotyčný výrazně tmavší či výrazně světlejší odstín pleti. Pak se jeví spíše zeleně či hnědě. Na druhou stranu u lidí s extrémně světlou pletí (například u albínů) se cévy jeví jako tmavě rudé, přičemž se tak barvou blíží skutečné barvě krve.

Dark Circles Tinted Primer Trápí Vás tmavé kruhy pod očima? Ať je již příčinou únava, dědičnost, nadměrné slunění, alergie, těhotenství, špatná výživa či medikamenty, pomůže Vám přípravek Dark Circles Tinted Primer. Receptura byla speciálně vyvinuta pro redukci tmavých kruhů pod očima a otoků kolem očí. Krém pokožku v očním okolí omladí, prosvětlí a celkově zlepší její vzhled.
Skladem
Cena: 700 Kč

Stejné je to i s jemnou pokožkou pod očima. Tmavě modré kruhy jsou obvykle pouze výsledkem světla odraženého od krevních cév přímo pod tenkou pokožkou. Ze stejného důvodu bývají také modřiny v oblasti očního okolí více viditelné a často „probarvenější“ než jinde na těle – tenkou pokožkou prosvítá krev z poraněných cév v mnohem větším měřítku.

Jak stárneme, naše pleť ztrácí svoji elasticitu a schopnost regenerovat se. Výsledkem je pak její další zeslabování a ztenčování. Právě proto bývají starší lidé náchylnější ke tvorbě tmavých kruhů pod očima, bez ohledu na to, kolik hodin strávili spánkem. Má-li někdo kůži pod očima tenkou od narození, je to stejná biologická záležitost – kruhy pod očima se mu budou tvořit více.

Tmavé kruhy pod očima však může způsobit i tzv. periorbitální hyperpigmentace. V tomto případě dochází v pleti pod očima k vyšší produkci melaninu, tudíž je kůže v této oblasti tmavší. Tento problém řeší většinou lidé s tmavším odstínem pleti. Jedná se o jeden z nejběžnějších problémů, který dermatologové řeší se svými pacienty.

Vznik tmavých kruhů pod očima tedy ovlivňuje souhra mnoha faktorů. Naštěstí se nejedná o nijak závažný zdravotní problém, komplikace jsou zde spíše kosmetického rázu.

Proč máme ale pocit, že se kruhy pod očima tvoří hlavně v momentech, kdy jsme ospalí?

Když má naše tělo málo energie, začne produkovat větší množství hormonu kortizonu, který organismus potřebuje proto, aby zůstal vzhůru. Vedle dalších věcí však kortizol i zvyšuje průtok krve v organismu, což způsobuje, že jsou cévy a kapiláry včetně těch pod očima rozšířenější a více viditelné.

A samozřejmě jsou kruhy pod očima výraznější kvůli stínu, který na ně vrhají řasy!

Kruhy pod očima ovlivňuje i užívání jistých léků, zejména těch, které mají za účel rozšiřovat cévy. Nepomůže vám ani škrábání a časté mnutí očí (může dojít k poškození kapilár) nebo spaní na břiše. To vše má totiž vliv na kvalitu a zdraví krevního řečiště. 

Teď, když už víme, jak tmavé kruhy pod očima vznikají, se však musíme podívat na zoubek i tomu, jak se jich zbavit. Ideální je podpořit v pleti pod očima produkci kolagenu a elastinu, které posílí pojivovou tkáň a pokožku krásně vypnou. O to se postará Dark Circles tinted Primer.

Konec článku