Vypadávání vlasů napomohou zvrátit peptidy mědi. Znáte je?

Vypadávání vlasů napomohou zvrátit peptidy mědi. Znáte je?
Rubrika: Péče o vlasy 30.11.2017
tisk

Jak jejich název napovídá, peptidy mědi obsahují měď. Dále pak tři propojené aminokyseliny, které utváří peptid. V lidském organismu se přirozeně vyskytují, zejména v tělesných tekutinách jako je krevní plazma. Se stárnutím organismu se nicméně jejich množství snižuje.

Co jsou peptidy mědi?

Role peptidů mědi v lidském organismu není v současnosti zcela objasněna, předpokládá se nicméně, že působí proti zánětlivým procesům. Když organismus stárne, začínají se objevovat vrásky, vlasy řídnou a celkově se stáváme slabšími. Podíl na tom může mít i snižující se množství peptidů mědi v těle.

Peptid mědi v roce 1973 izoloval americký biochemik Dr. Loren Pickart. Již jeho prvotní zkoumání naznačovala, že by tyto látky mohly stimulovat hojení a rejuvenaci. Následující výzkum tyto domněnky potvrdil, stejně jako další studie.

Čím podporují peptidy mědi hojení? V poranění či poškození tkání stimulují novotvorbu kolagenu.

Výzkum se proto zaměřoval především na peptidy mědi coby složku anti-ageing produktů. Jak mohou peptidy mědi redukovat vrásky? V kůži totiž stimulují produkci bílkovin kolagenu a elastinu, díky nimž je pleť pevná a pružná, a proteoglykanů. Souhrou tohoto působení dochází ke zlepšení stavu stárnoucí pleti, jejímu posílení a navýšení její hydratace.

V současnosti se zkoumání zaměřují na potenciální účinek peptidů mědi na onkologická onemocnění, poškozené nervové dráhy a zánětlivé procesy v těle. A samozřejmě na jejich vliv na kvalitu vlasů a omezení padání a řídnutí vlasů.

Jak působí proti vypadávání vlasů?

Peptidy mědi navyšují počet podkožních tukových buněk ve vlasové části hlavy, čímž posilují a zvětšují vlasové folikuly. Posilují i samotnou pokožku v oblasti skalpu tím, že stimulují produkci zmiňovaných bílkovin elastinu, kolagenu a proteoglykanů. Preventivně tak působí proti odumírání vlasových folikul a naopak podporují jejich zvětšování.

Způsoby, jakými peptidy mědi podporují růst a zdraví vlasů:

  • Při topické aplikaci na vlasovou pokožku posilují existující vlasová vlákna a podporují jejich růst. Peptidy mědi navyšují prokrvení na úrovni kapilár. Dostatečná cirkulace je nezbytná pro růst vlasů. Každý z vlasových folikul totiž získává skrze krev kyslík a další cenné živiny z izolovaných kapilár. Jak stárneme, periferní oběh v kapilárách se může zhoršit, což může ve výsledku vést k vypadávání vlasů. Peptidy mědi zlepšují cirkulaci krve, čímž umožňují vlasovým folikulům pokračovat v produkci vlasového vlákna.
  • Působí protizánětlivě. Vypadávání vlasů často spouští autoimunitní reakce a zánětlivé procesy. I zde mohou peptidy mědi stav zlepšit.
  • Zlepšuje stav androgenní alopecie. Peptidy mědi působí jako inhibitor 5-alfa-reduktázy. Co to znamená? Působí proti tomu, aby organismus mužský pohlavní hormon testosteron konvertoval na dihydrotestosteron (DHT). Ten v organismu působí negativně, mimo jiné poškozuje vlasové folikuly. Dihydrotestosteron je hlavní příčinou vypadávání vlasů u mužů. Mimochodem bylo prokázáno, že vypadávání vlasů narůstá s tím, jak v organismu ubývá peptidů mědi.
  • Peptidy mědi navíc stimulují produkci další bílkoviny. Dekorin inhibuje formování cytokinu TGF-beta, jež se účastní postupného zmenšování vlasových folikul.
  • Zlepšují výsledky v případě transplantace vlasů. Navyšují cirkulaci krve a zásobení vlasové skalpu živinami.

Podpoří růst vlasů

Účinnost peptidů potvrzují i vědecké studie, například tento souhrnný materiál z roku 2004. Loren Pickart, který peptidy mědi objevil, v něm reprodukuje své poznatky ohledně účinnosti těchto peptidů. Zmiňuje jejich testování na hlodavcích, kdy jim do některých lokalit na těle injekčně aplikoval peptidy, a v těchto lokalitách došlo v následují době k navýšení růstu ochlupení. Další zkoumání prokázalo, že v ošetřované oblasti došlo díky aplikaci molekul ke zvětšení vlasových folikul v anagenní fázi cyklu, což mělo za následek výraznější růst srsti.

V materiálu cituje studie kolegy Bernarda Kalise zaměření na možný vliv peptidů na lidské vlasové váčky a zmiňuje objev, že peptidy mohou přeměnit folikuly ze „spící“ telogenní fáze do „růstové“ anagenní.

Jak nejlépe peptidy proti padání vlasů využít?

Skvělé výsledky na růst vlasů a omezení jejich vypadávání má topická aplikace. Spolehněte se na sérum pro podporu růstu vlasů Dermaheal. Obsahuje různé typy peptidů včetně peptidů mědi, které působí hned několikero způsoby:

  • Omezuje vypadávání vlasů
  • Stimulují díky zlepšení cirkulace nový růst vlasů
  • Působí proti depigmentaci (šedivění) vlasů
  • Aktivizují anagenní fázi životního cyklu vlasů

Dermaheal Hair Serum Prevence vypadávání vlasů, zpomalení ztenčování vlasů, výživa vlasových váčků, podpora růstu vlasů – s tím vším vám pomůže toto sérum obsahující komplex cílených aktivních látek.
Skladem
Cena: 1 145 Kč

Konec článku