Typy plešatění: Tinea capitis je nakažlivá. Hlavně pro děti

Typy plešatění: Tinea capitis je nakažlivá. Hlavně pro děti

Jakkoliv se může zdát, že děti nejsou ztrátou vlasů postiženy, je to omyl! Nadměrné padání vlasů bývá důvodem až tří procent návštěv dětí u dětského lékaře. A padání vlasů působí na dětskou psychiku snad ještě negativněji než na psychiku dospělého jedince!

Tinea capitis neboli plíseň hlavy způsobuje povrchová plísňová infekce pokožky ve vlasové části hlavy, v obočí a v oblasti řas, se sklonem "atakovat" vlasy i vlasové folikuly. Tinea capitis je nejčastější příčinou ztráty vlasů u dětí. Nejvíce poskytuje děti předškolního věku, objevit se ovšem může i později.

Infekci vyvolávají houby, takzvané zoofilní dermatofyty. Ty pronikají do svrchní vrstvy kůže a napadají vlasy a/nebo pokožku hlavy. Houby mohou napadnout jak pokožku hlavy, tak vlasy, v tomto případě je pro diagnostiku účinný test Woodovou lampou. V případě, že plíseň napadne pouze vlasy, je tento test neúčinný. Další variantou tinea capitis je, když se na pokožce hlavy objeví ztvrdlá místa, z nichž vlasy vypadají.

Lysinky a polámané vlasy

Prvotním znakem přítomné infekce je začervenání postižené oblasti kůže. Ta postupem času bledne a na pokožce se vytváří šupinky. Vlasy začínají být výrazně lámavější s nezdravým vzhledem. Následuje vznik lysinek, přičemž přímo nad povrchem kůže bývají vidět polámaná vlasová vlákna. Obvykle jsou tyto lysiny pravidelného kulatého či oválného tvaru. Na hlavě může se může lysých míst objevit několikero zároveň.

Někdy se vlasové vlákno ulomí přímo na úrovni kůže, jeho vzhled tedy připomíná černou tečku na kůži. Mezi další projevy tinea capitis se řadí vznik šedivých šupinek či lupů. V pokročilé formě mohou na hlavě vznikat i hnisající hrbolky.

Diagnózu určí odborník předně podle vzhledu skalpu.  Dále je možné pro diagnózu využít test Woodovou lampou vyzařující ultrafialové záření, který potvrdí přítomnost plísňové infekce. Test Woodovou lampou se provádí ve tmavé místnosti, kdy se na požadovanou oblast namíří ultrafialové záření z lampy. Biopsie skalpu nebývá zpravidla kvůli určení diagnózy třeba. Pro ověření diagnózy (a její stanovení v případě, že se jedná pouze o infekci vlasů) je také nutné mikroskopické vyšetření infikovaného vlasu.

Léčba je snadná

Tinea capitis se obvykle léčí předepsáním antimykotického preparátu, který pacient bere ústně zhruba po dobu osmi týdnů. Stav se zlepšuje i po aplikaci speciálního šamponu s antimykotickým účinkem, kterým je třeba skalp mýt dvakrát až třikrát týdně. Pro úspěšné vyléčení a zažehnání problému je třeba v braní preparátu i používaní šamponu pokračovat celých osm týdnů, i po vymizení prvotních příznaků. Děti postižené tinea capitis nemusí absentovat ve škole, protože ve chvíli, kdy probíhá léčba šamponem a antimykotickým preparátem, nejsou pacienti infekční. I přes to se ovšem tinea capitis může vyskytnou epidemicky.

Plíseň bývá zpravidla zvířecího původu, zdrojem infekce bývají nejčastěji kočky a psy, nicméně mohou jím být například i morčata a další živočichové. 

Starší články:
Poznejte hlavní rozdíly mezi mužským a ženským plešatěním
Péče o vlasy14.10.2015

Poznejte hlavní rozdíly mezi mužským a ženským plešatěním

Že muži a ženy neztrácejí vlasy stejně, to je vcelku známo. Jaké jsou nicméně hlavní rozdíly mezi plešatěním mužů a žen?

Poporodní padání vlasů? Žádný stres!
Péče o vlasy12.10.2015

Poporodní padání vlasů? Žádný stres!

V těhotenství jste si zvykla na krásné vlasy, ale po porodu si naříkáte, že z vaší bujné hřívy nic nezbylo? Nebojte se nic. Víme, co vám pomůže.

Ze stresu nebo kvůli hormonům? Padání vlasů lze zamezit
Péče o vlasy11.10.2015

Ze stresu nebo kvůli hormonům? Padání vlasů lze zamezit

Jakkoliv se stále hovoří spíše o pánském plešatění, tento problém obtěžuje ve stejné míře i ženy. A přitom právě pro ženu bývá ztráta vlasů jedním z faktorů určující její sebevědomí a celkovou spokojenost se životem. To přece není málo! Pojďme se tedy zaměřit na tento problém, i když se o něm moc nemluví.

Typy plešatění: Když se s problémem už narodíte aneb vrozená hypotrichóza
Péče o vlasy2.10.2015

Typy plešatění: Když se s problémem už narodíte aneb vrozená hypotrichóza

Termín hypotrichóza používají dermatologové pro popis stavu, kdy nevyrůstají žádné vlasy. Na rozdíl od alopecie, která popisuje stav, kdy vlasy vypadávají (nebo vypadaly) z míst, kde původně rostly, hypotrichóza se vztahuje na oblasti kůže, kde vlasy ani ochlupení nikdy nerostly. Jedince postihuje od narození a většinou se s ní musí vypořádávat po celý život.

Proč jsou po létě vaše vlasy unavené a zničené?
Péče o vlasy9.9.2015

Proč jsou po létě vaše vlasy unavené a zničené?

Léto je sice super, samé koupání, teplíčko a slunce. Ale pro vaše vlasy toto letní období velký kamarád není!