Na podzim vypadávají vlasy více. A my víme, proč!

Na podzim vypadávají vlasy více. A my víme, proč!

S ročním obdobím, kterého si momentálně naplno užíváme, se pojí spousta hezkých věcí – listy zbarvené do oranžova, pouštění draků, zapalování svíček… Jenže mimo tyto pozitivní záležitosti máme s podzimem spojenou i jednu dost nepříjemnou, a to zvýšené vypadávání vlasů.

Podzim je vůbec, co se účesu týče, tak trochu rizikové roční období. Nejen, že fičí a prší, takže pořádný styling je takřka nemožný, ale švýcarští vědci kromě toho prokázali, že na podzim nám opravdu vypadává více vlasů než během jiných ročních období.

Ve studii publikované v žurnálu Dermatology zkoumali vědci 823 žen po dobu více než šesti let a zjistili, že ženy ztrácí nejvíce vlasů během podzimu.

Za všechno může... sluníčko?

Pro logické vysvětlení je ovšem nejprve třeba říci si něco o normálním růstovém cyklu vlasu. Vlas se v růstové fázi nachází většinou po dobu dvou až šesti let. V jednu chvíli se obvykle 90% vlasů na hlavě nachází právě v této růstové fázi, zatímco zbytek zůstává ve fázi klidové, tzv. telogenní. Ta trvá mezi dvěma až šesti týdny. Po jejím skončení vlas vypadne a vlasový váček začne produkovat nové vlasové vlákno (pokud není postižen některým z vlasových onemocnění jako například alopecie areata či androgenní alopecie).

Průzkum provedený švýcarskými vědci přinesl jedno poznání – ženy zahrnuté do studie měly největší poměr vlasů v klidové, telogenní fázi v červenci, přičemž tato fáze u většiny z nich skončila zhruba po sto dnech, tedy v říjnu. A jak tato fáze končí? Ano, vypadnutím vlasu.

Ale proč máme zrovna během července v telogenní fázi nejvíce vlasů? Vědci došli k hypotéze, že se jedná o evoluční záležitost: organismus se snaží zadržet vlasy na hlavě, aby chránily pleť před ostrým letním sluncem.

Stav vlasů jako varování

Kromě toho jsou vlasy neuvěřitelně citlivý barometr. Buňky vlasů jsou druhými nejrychleji produkovanými buňkami v těle (po kostní dřeni), takže jsou to právě vlasy, na kterých bývá jako první vidět, že v organismu něco není v pořádku. Nedobrý stav vlasů tak může být varovným signálem v momentě, kdy se ještě žádné jiné symptomy problému neobjevují.

Vlasy totiž v podstatě nepotřebujeme k přežití. Rozhoduje-li se organismus, zda podpořit v růstu vlasová vlákna, nebo zásobit krví s vitamíny důležité životní orgány, „rozhodne“ se vždy pro druhé zmíněné.

Zajímá vás tematika plešatění a padání vlasů? Podívejte se do naší sekce Péče o vlasy, kde se tomuto tématu věnujeme.

Jak proti podzimnímu padání vlasů bojovat?

Domluvte si schůzku s kadeřníkem

Odborník vám pomůže toto přechodové období z teplého do relativně studeného počasí překonat. Nový sestřih dodá vlasům novou sílu a lesk.

Dávejte si pozor, co jíte

Všichni víme, že vlasy je potřeba vyživovat. Nejlépe uděláte, když jim dodáte všechny živiny, které pro svůj růst potřebují – proteiny, vitamíny a minerály. Strava by proto měla být bohatá na ryby, mléko, mléčné produkty a maso. Vitamín A, vitamín E a vitamín D3 jsou obzvláště důležité, stejně jako selen, lutein, koenzym Q10, zinek, měď a železo. Vynechat byste naopak měli saturované tuky a naopak konzumovat jídla bohatá na nesaturované tuky. A taky je samozřejmě důležité pít hodně vody. Víte, že 24% vlasu je vlastně voda?

Vodu tedy dodejte tělu sami, o všechny živiny se postará třeba doplněk stravy Beautiful Hair ANNA BRANDEJS.

Beautiful Hair ANNA BRANDEJS Beautiful Hair ANNA BRANDEJS Beautiful Hair ANNA BRANDEJS je nejoblíbenější doplněk stravy na vlasy z naší nabídky. Nyní jsme jeho složení vylepšili a přidali dalších 5 aktivních látek. Zastavte stárnutí vlasů, jejich vypadávání, a dokonce šedivění a získejte konečně krásné a zdravé vlasy, o kterých sníte – s Beautiful Hair ANNA BRANDEJS! 1 190 Kč

Zbavte se stresu

Zvýšený stres vede ke stažení cév, a ty pak omezují „dodávky“ prospěšných živin do vlasů. Čím více stresových událostí prožíváme, tím méně jsou naše vlasy vyživené. Existuje spousta možností, jak se stresu zbavit. A méně stresu pomůže jak vašim vlasům, tak celkovému zdraví organismu, kvalitnímu spánku a životní pohodě.

Podlehněte sportu

Sport je zcela univerzální prostředek k zachování krásy. Nejen proto, že nám napomáhá získat krásnou postavu, ale také proto, že se díky fyzické aktivitě a pocení zbavíme toxinů, které se v našem těle přirozeně kumulují. 

Když se stane fyzická aktivita neoddělitelnou součástí vaší denní rutiny, nezapomeňte si po každém náročném cvičení, kdy se z vás po „jen lil“, vlasy umýt. Snížíte tak kyselost pokožky hlavy. Šampon na vlasy aplikuje krouživými pohyby připomínajícími masáž, podpoříte tak cirkulaci krve v pokožce, a tím pádem její větší zásobení potřebnými živinami. Hlavu masíruje jednu až dvě minuty, pak už můžete pokračovat v oplachování a nanášení kondicionéru, balzámu či masky.

S článkem souvisí tyto výrobky:

Beautiful Hair ANNA BRANDEJS
Beautiful Hair ANNA BRANDEJS je nejoblíbenější doplněk stravy na vlasy z naší nabídky. Nyní jsme
100% vegan
1 190 Kč
Skladem - ihned posíláme
Starší články:
Typy plešatění: Tinea capitis je nakažlivá. Hlavně pro děti
Péče o vlasy20.10.2015

Typy plešatění: Tinea capitis je nakažlivá. Hlavně pro děti

Jakkoliv se může zdát, že děti nejsou ztrátou vlasů postiženy, je to omyl! Nadměrné padání vlasů bývá důvodem až tří procent návštěv dětí u dětského lékaře. A padání vlasů působí na dětskou psychiku snad ještě negativněji než na psychiku dospělého jedince!

Poznejte hlavní rozdíly mezi mužským a ženským plešatěním
Péče o vlasy14.10.2015

Poznejte hlavní rozdíly mezi mužským a ženským plešatěním

Že muži a ženy neztrácejí vlasy stejně, to je vcelku známo. Jaké jsou nicméně hlavní rozdíly mezi plešatěním mužů a žen?

Poporodní padání vlasů? Žádný stres!
Péče o vlasy12.10.2015

Poporodní padání vlasů? Žádný stres!

V těhotenství jste si zvykla na krásné vlasy, ale po porodu si naříkáte, že z vaší bujné hřívy nic nezbylo? Nebojte se nic. Víme, co vám pomůže.

Ze stresu nebo kvůli hormonům? Padání vlasů lze zamezit
Péče o vlasy11.10.2015

Ze stresu nebo kvůli hormonům? Padání vlasů lze zamezit

Jakkoliv se stále hovoří spíše o pánském plešatění, tento problém obtěžuje ve stejné míře i ženy. A přitom právě pro ženu bývá ztráta vlasů jedním z faktorů určující její sebevědomí a celkovou spokojenost se životem. To přece není málo! Pojďme se tedy zaměřit na tento problém, i když se o něm moc nemluví.

Typy plešatění: Když se s problémem už narodíte aneb vrozená hypotrichóza
Péče o vlasy2.10.2015

Typy plešatění: Když se s problémem už narodíte aneb vrozená hypotrichóza

Termín hypotrichóza používají dermatologové pro popis stavu, kdy nevyrůstají žádné vlasy. Na rozdíl od alopecie, která popisuje stav, kdy vlasy vypadávají (nebo vypadaly) z míst, kde původně rostly, hypotrichóza se vztahuje na oblasti kůže, kde vlasy ani ochlupení nikdy nerostly. Jedince postihuje od narození a většinou se s ní musí vypořádávat po celý život.