5 nejčastějších problémů s vlasy

5 nejčastějších problémů s vlasy
Rubrika: Péče o vlasy 27.12.2011
tisk

Mezi nejčastější problémy s vlasy, které trápí ženy i muže, patří vypadávání vlasů, lupy, mastné vlasy, suché vlasy a roztřepené konečky. Každý z těchto problémů může mít hned několik příčin a všechny mohou mít jedno řešení, správnou péči a výživu.

Padání vlasů

Tento problém nejvíce působí na naší psychiku. Pokud se z husté hřívy stane během chvíle prořídlé chmýří, na sebevědomí to nepřidá. Vlasy padají z nejrůznějších důvodů, které mohou být rozdílné u mužů i žen. Mimochodem, nedávno jsme psali samostatný článek „Proč mužům vypadávají vlasy?“. Časté příčiny padání vlasů jsou:
 
Nedostatek vitamínů a minerálů.
Vlasová papila, která vlas zásobuje živinami, citlivě reaguje na každou změnu. Při nedostatku určitých vitamínů a minerálních látek vlasy slábnou, lámou se a vypadávají. Vlasy ke svému růstu potřebují dostatečný přísun vápníku, křemíku, hořčíku a vitamínu B. Zaraďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na tyto látky.
 
Hormonální změny.
Během a po skončení těhotenství je padání vlasů normálním jevem. Produkuje-li ženský organismus příliš mužských hormonů, mohou vlasy řídnout.
 
Poruchy látkové výměny.
Jsou-li příčinou padání vlasů poruchy látkové výměny, musí zasáhnout lékař.
Infekce. Důvodem padání vlasů mohou být těžké infekční onemocnění, stejně jako onemocnění štítné žlázy.
 
Přílišná zátěž.
Také užívání léků, stres, hektický životní styl, psychické problémy nebo narušené životní prostředí někdy vedou k vypadávání vlasů. 
Unavené vlasy. Možná už toho na vaše vlasy bylo moc: příliš mnoho slunce, opakované chemické zásahy, moc silný šampon nebo hodně horký vzduch při fénování.
 
Nedostatek vzduchu.
Také neustálé stahování vlasů do gumičky či časté nošení klobouků a čepic může mít negativní dopad na jejich růst. V takovém případě noste vlasy častěji rozpuštěné a bez pokrývky hlavy, problém by se měl zmírnit. 
 
Pokud vlasy začaly vypadávat více, než na co jste zvyklí, začněte speciálními šampony či séry proti padání vlasů a pro podporu růstu nových. Zůstávají-li při ranním pročesávání nebo umytí v kartáči celé chomáčky vlasů, je třeba se nechat vyšetřit lékařem.
 

Lupy

Jak na problemy s vlasy - mastné, vypadané a pod..Lupy jsou bílé vločky odumřelé kůže, které se odlupují z vlasové pokožky do vlasů. Tyto sněhobílé částečky občas doprovází svědění hlavy a lámavost vlasů. Za vznikem lupů může většinou suchý vlasový podklady, citlivost pokožky na šampon, tužidlo, gel či lak na vlasy nebo snížená produkce mazu. Pro odstranění lupů můžete použít speciální šampony a kondicionéry, které doporučují dermatologové či jsou k dostání v lékárnách.
 

Mastné vlasy

Důvodem rychlého maštění vlasů je zvýšená produkce tuku v mazových žlázách. První příčinou může být silný šampon. Časté mytí vlasů „agresivními přípravky“ může mít za následek zvýšení produkce mazu. Doporučujeme používat jemné šampony s pH 5 - 7. Nezdravá strava bohatá na tuk je dalším možným důvodem, proč se vlasy mastí již po několika hodinách od umytí. Svou roli v tomto vlasovém problému hrají i hormony. Puberta, těhotenství, klimakterium – všechny tyto životní etapy mají za následek hormonální změny, které mohou stát za zvýšenou produktivitou mazových žláz ve vlasové pokožce. 
 

Suché vlasy

Vlasy trpící na tento problém jsou většinou bez lesku, na omak drsné a hrubé s roztřepenými nebo ulámanými konečky. Kůže na hlavě bývá plná lupů. Příčinou suchých vlasů může být suchý vzduch v místnosti či práci, kde trávíte hodně času. Příliš slunce či snížení funkce mazových žláz.  Suché vlasy nechte chvíli odpočinou od barvení či odbarvování. Fén nenastavujte na příliš horkou teplotu. Pravidelně masážemi hlavy podporujte činnost mazových žláz. 
 

Roztřepené konečky

Příčina roztřepených konečků je většinou spojena s teplovou. Příliš slunce, horký vzduch při fénování, postupné vysušování vlasů používáním žehličky či kulmy, ulamování konečků při nešetrném zacházení při natáčení či česání vlasů. Roztřepené konečky je nejlepší ustřihnout doma či u kadeřníka a dávat pozor, aby nové nevznikly.
Konec článku