Tyhle tři hormony, které souvisí se spánkem, mají fakt velký vliv na vaši pleť!

Tyhle tři hormony, které souvisí se spánkem, mají fakt velký vliv na vaši pleť!
Rubrika: Omlazení pleti 09.11.2015
tisk

Pozor, ne vždy je ten vliv zrovna pozitivní. O jakých hormonech hovoříme? A proč je kvalitní spánek natolik důležitý pro mladistvě vypadající pleť, která září zdravím?

Dehydratace pleti, otoky kolem očí, tmavé kruhy, bledé nebo popelavé tóny pleti, tím vším pleť dává jasně najevo, že spánek nedodal organismu tolik energie, kolik by měl. V celém těle se toho totiž během noci děje hodně a je to právě spánek, který umožňuje organismu vyrovnat se s běžným každodenním poškozením skrze buněčnou obnovu. Když k regeneraci organismu nedojde, je to především pleť, která o tom vyšle signál jako první.

Podpořte omlazení pleti během noci s exkluzivním vánočním balíčkem pro noční regeneraci s přípravky britské firmy Medik8

Zatímco spíme, kůže přechází do módu obnovy a nahrazuje odumřelé buňky novými. Díky této exfoliaci se pleť zbavuje poškození způsobeného slunečním zářením a dalšími vnějšími faktory. Když je ovšem spánek příliš krátký, nemůže organismus tyto procesy zcela dokončit. A na povrchu pokožky pak zůstávají odumřelé buňky, jejichž přítomnost má za následek vznik pupínků a ucpaných pórů. Kromě toho se během noci v celém organismu zpravidelňuje cirkulace krve, díky čemuž se pleť dokáže sama lépe vyrovnat s vráskami a dalšími nedokonalostmi jako je například zarudnutí. Jenže kde není spánek, tam není krásná pleť.

Není spánek jako spánek

Nejde ale pouze o to, jak dlouho spíme, ale také o to, jak je náš spánek kvalitní. I když se buňky opravují a obnovují v průběhu celé noci, naprostá většina této buněčné regenerace probíhá v tzv. non-REM fázi spánku. Právě proto je důležité dodržovat zhruba stejnou dobu ulehnutí do postele a ranního vstávání, aby se fáze spánku REM a non-REM správně střídaly. Jedině tak budete mít zaručené, že všechny „hojivé“ procesy v organismu a pleti probíhají v nejdelších možných intervalech. Odborníci doporučují ulehnout nejpozději v jedenáct hodin, čímž pleti poskytnete dostatek času k nočním „opravám“. Většina těchto procesů totiž probíhá mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní.

Jak je to s působením hormonů?

Během spánku se snižuje produkce hormonu kortizolu, tzv. stresového hormonu, který je zodpovědný za ztenčování pleti, vznik strií, barevných nerovností pleti a dalších „jobovek“.

Když se špatně vyspíme, jsme jako baterka, která stále nemá šanci nabít se naplno. Organismus tuto „vybitost“ vyhodnotí jako stresový faktor, a začne produkovat větší množství kortizolu. Ten působí dost podobně jako silná káva – udrží organismus v chodu, ovšem za jakou cenu? Rozpad kolagenu, snížená elasticita pleti, vznik vrásek… Kdepak, produkci kortizolu pleť nechce!

Kvalitní spánek na druhou stranu zvyšuje hladinu spánkového hormonu melatoninu, který na organismus působí jako antioxidant a podporuje správné fungování imunitního systému. Co se pleti týče, umí melatonin bojovat proti tmavým skvrnám, jemným linkám a dokonce rakovině kůže a napomáhá zachovat fyzickou integritu pleti.

Dobrý spánek také zvyšuje účinnost růstového hormonu, který opravuje a regeneruje buňky produkující kolagen, bílkovinu zodpovědnou za elasticitu a pevnost pleti. Rozhodně jej lze označit za antiageingový hormon. Podporuje jak hydrataci pleti, která je pro mladistvý vzhled absolutně nezbytná, tak buněčnou obnovu. A na úrovni celého organismus je zodpovědný za růst svalů, kostí a tkání, včetně kůže.

Bez kvalitního a dostatečného spánku se neprodukuje růstový a spánkový hormon v dostatečném množství, na druhou stranu dochází k nadprodukci kortizolu. To vše má za následek neblahý stav pleti, která je přesušená, mdlá, s vráskami a jemnými linkami.

Překvapily vás tyto informace? Nebo jste tak nějak sami tušili, že spánek je pro pleť důležitý, jen jste nyní dostali do ruky jasný důkaz? Ať už je to tak, nebo tak, učiňte nejjednodušší krok ke krásné pleti, a stanovte si dostatek spánku jako jednu z hlavních priorit. Jak dlouho by měl člověk spát? V současnosti se vědci shodují, že pro krásnou pleť je nutných alespoň sedm hodin!

Ustanovte proto spánek za svoji prioritu číslo jedna a vaše pleť bude krásná, mladistvá a zdravá! 

Konec článku