Stařecké skvrny na rukou. Vážně chcete mít ruce staré dámy?

Stařecké skvrny na rukou. Vážně chcete mít ruce staré dámy?
Rubrika: Omlazení pleti 15.06.2018
tisk

Nadměrná pigmentace je potvora, a když už se jednou objeví, není snadné se jí zbavit. Vyžaduje to píli a trpělivost. Proto je lepší proti ní působit preventivně!

O tom, že je třeba chránit naši pleť před ultrafialovým zářením, abyste ji chránili před předčasným stárnutím a vráskami, a před závažnou rakovinou kůže, už jste pravděpodobně slyšeli. Bývá běžné, že svůj obličej a dost možná i dekolt před UV paprsky patřičně chráníte. Nezapomínáte ale na své ruce?

Stárnutí je vidět hlavně na rukou

Ruce dostávají dávku ultrafialového záření téměř celoročně, každý den, kdykoliv vyjdete ven z domu. Právě proto bývá často na rukách (společně s očním okolím, kde je nejjemnější kůže na těle a zcela nebo téměř zde chybí podkožní tuk) jako první vidět stárnutí, respektive předčasné stárnutí kůže.

Často se říká, že jsou to ruce, které prozrazují skutečný věk osoby, a toto tvrzení je pravdivé. Podobně by na tom byl i obličej, kdybychom mu věnovali, nebo spíše nevěnovali takovou péči jako rukám. Na ruce ale trochu kašleme, a výsledkem je povolení kůže na nich a rozvoj stařeckých skvrn. Když se k tomu připočte snížená schopnost hojení a regenerace kůže v pozdějším věku, a tím pádem i horší vzhled jizev, vaše ruce mohou nakonec vypadat jako by patřily i o dost starší osobě, než jakou ve skutečnosti jste.

Co to vlastně stařecké či játrové skvrny jsou?

Drobné i větší tmavé plochy na kůži, které se mohou lišit svým rozsahem i odstínem. Malé mohou být jako pihy, svůj rozsah však mohou zvětšovat až zhruba do průměru 1,3 cm. Pokud se jich na kůži vyskytuje větší množství, stávající se viditelnějšími. Nejčastěji se objevují právě na rukou, ale najdete je třeba i na ramenou, zádech, nártech či obličeji, zkrátka v lokalitách, na něž dopadá nejvíce slunečních paprsků.

Běžně se začínají formovat kolem padesátky, výjimkou ale nejsou ani u mnohem mladších osob, zejména pokud tyto osoby tráví či trávily hodně času na sluníčku, bez adekvátní ochrany. Vznikají na všech typech pleti, obzvláště se jim ale „daří“ u osob se světlou pletí.

 Stařecké skvrny nejsou nebezpečné

Stařecké skvrny mohou připomínat kancerózní léze. Ale můžete být v klidu, jedná-li se skutečně o stařecké skvrny, jsou zcela neškodné a nepotřebují žádnou léčbu. To ovšem neplatí v momentě, kdy začnou měnit svůj vzhled, barvu či velikost nebo začínají svědit, krvácet a být citlivé. Pak se totiž nejedná o stařecké skvrny, ale může jít o projevy melanomu, vážné formy rakoviny kůže. Jestliže něco takového pozorujete na své pokožce, měli byste okamžitě navštívit dermatologickou ordinaci. Co se ale týče stařeckých skvrn, jde o čistě kosmetický problém, který lze řešit.

Příčinou vzniku stařeckých skvrn jsou nadměrně aktivní pigmentové buňky. Ultrafialové záření v nich navyšuje produkci kožního barviva melaninu. V místech, kam během života často a dlouhodobě paprsky dopadají, se melanin vyskytuje ve vyšších koncentracích a začíná se kumulovat. A stařecké skvrna je na světě. Nejedná se ale jen o přirozené sluneční záření, úplně stejný účinek mají i solária.

Jak tomu všemu zabránit?

Není to těžké, ideální je zaměřit se na prevenci. První zásadou je vyhýbat se přímému slunci, alespoň v době mezi desátou a čtrnáctou hodinou, kdy slunce pálí nejsilněji.

Druhou zásadou je pleť před slunečními paprsky chránit. Spolehněte se na vhodný krém s širokospektrální sluneční ochranou a hřbety rukou pravidelně mažte. Volit můžete běžný opalovací krém, nebo krém určený přímo na ruce se zabudovanou širokospektrální ochranou. Aplikujte jej asi patnáct až třicet minut předtím, než opustíte domov. Tak jako v případě obličeje, také na rukou aplikaci ochranného krému pravidelně opakujte, zejména pokud si často ruce myjete nebo hrozí riziko jeho setření.

Hand & Nail Cream Bohatý hydratační krém na ruce, který obnovuje vláčnost a elasticitu kůže na rukou a kůžičky u nehtů. Rychle se vstřebává, nezanechává mastný pocit. Jedná se o jedinečný krém, který chrání kůži před škodlivinami vnějšího okolí, jako je poškození slunečními paprsky nebo znečištění z ovzduší.
Skladem
Cena: 725 Kč

Když už stařecké skvrny máte...

Jestliže už stařecké skvrny máte, je třeba přistoupit k akčnímu plánu, který zahrnuje jak prevenci vzniku další hyperpigmentace, tedy výše uvedené zásady, tak jejich samotnou redukci. Zesvětlení nadměrné pigmentace lze dosáhnout několika způsoby. Je potřeba si uvědomit, že se jedná o ztmavení nejhlubší vrstvy epidermis, pro účinnou redukci je třeba, aby přípravky či procedury přes celou hloubku pokožky prostoupily.

Mírnou hyperpigmentaci dokáží redukovat produkty s retinolem a vitamínem C, v případě výrazných tmavých skvrn je třeba přistoupit přímo k zesvětlujícím přípravkům, které obvykle obsahují některé z následujících aktivních látek – kyselinu kójovou, glykolovou, sepiwhite, arbutin, glukonolakton či oxy-resveratrol. Proti nadměrné pigmentaci lze použít také produkty s hydrochinonem, u něhož se však stále řeší jeho možná zdravotní závadnost a mutagenita. Jeho prodej a distribuce je zakázán ve státech Evropské Unie, Japonsku a Austrálii, v současnosti je navržen i jeho zákaz v USA. Ačkoliv je možné si produkty s hydrochinonem koupit přes internet, jeho aplikaci rozhodně nemůžeme doporučit.

Jaké jsou další možnosti, jak se zbavit stařeckých skvrn?

Konec článku