Není retinol jako retinyl retinoate. V čem je druhý zmíněný lepší? Na omlazení skoro ve všem!

Není retinol jako retinyl retinoate. V čem je druhý zmíněný lepší? Na omlazení skoro ve všem!
Rubrika: Omlazení pleti 19.05.2017
tisk

Hledáte účinnou látku na omlazení pleti? Pokud jste si dosud myslely, že nejlepší efekt má retinol, máme pro vás překvapení – všechno je jinak. „Bratranec“ či „nová generace retinolu“, jak retinyl retinoate nazývají média, to totiž zvládne mnohem lépe.

Retinoidy, mezi něž řadíme například kyselinu retinovou, jsou skupina biochemických látek, o nichž dermatologové, ale i široká veřejnost ví, že dokáží omladit pleť – vyhlazují vrásky, dodávají chybějící objem a postarají se i o další známky stárnutí pleti.

Omlazení, které má svůj háček

Zní to jako pohádka, že? Naneštěstí to má vše jeden „ale“: pleť mohou podráždit a v případě špatného používání mohou způsobit více špatného, než dobrého. Jednou z možností, jak se těmto komplikacím vyhnout, je nepoužívat přímo retinoidy, ale jejich méně dráždivé prekurzory, tedy látky, které jsou samy o sobě neaktivní, nicméně v organismu se mohou přeměnit na již aktivní retinoidy.

Mezi nejběžnější prekurzory v péči o pleť jsou formy vitamínu A, a to retinol a retinyl palmitát. Jsou sice méně dráždivé než kyselina retinová, bohužel však mají také méně výrazný účinek, který se projevuje až za delší dobu. V organismu totiž musí projít minimálně dvěma metabolickými procesy, které je na kyselinu retinovou přemění.

Doba této přeměny se liší člověk od člověka, nějaký čas nicméně vždy zabere. V důsledku toho je anti-aging účinek retinolu či retinyl palmitátu mírnější než případě vlastní kyseliny retinové. Oba prekurzory mají navíc tendenci podléhat na denním světle degradaci.

Anti-aging bez kompromisů

Existuje nicméně ještě další varianta, jak si užít dokonalých omlazujících účinků samotné kyseliny retinové, ovšem bez nepříjemných vedlejších účinků a podráždění. Jmenuje se retinyl retinoate!

Tento nový prekurzor a derivát vitamínu A v sobě kombinuje vysokou účinnost, téměř žádné riziko podráždění pleti a navíc je ve srovnání s ostatními deriváty vysoce stabilní, čímž je zachována jeho dlouhodobá vysoká efektivita.

Molekula retinyl retinoate vzniká chemicky spojením kyseliny retinové a retinolu. Když vstoupí při topické aplikaci do organismu, stačí již pouze jeden metabolický krok k rozložení látky zpět na kyselinu retinovou a retinol. Kyselina retinová je aktivní a účinná okamžitě, zatímco retinol zůstává v pleti, přičemž se může na kyselinu retinovou transformovat později. Výsledkem je, že je biologická aktivita retinyl retinoate v pleti výrazně vyšší než samotného retinolu či retinaldehydu a dokonce obdobná jako u samotné kyseliny retinové.

Stabilní a účinný

Retinyl retinoate je v kůži neaktivní až do momentu, když dojde k jeho přeměně. I tato přeměna ale probíhá postupně, přičemž množství kyseliny retinové v pleti narůstá také postupně, zejména ve srovnání s její přímou topickou aplikací. Efekt je sice srovnatelný, nicméně díky postupnému nárůstu její koncentrace v kůži nehrozí tolik podráždění.

Co bývá největším problémem u prekurzorů, jako je retinol a retinaldehyd? Jejich stabilita. I když jsou skladovány správně a v adekvátním balení (ideálně tmavý či neprůhledný obal, který brání průniku slunečních paprsků), může snadno dojít k jejich degradaci hned po aplikaci na kůži. Proto je zásadní, aby byly na pleť aplikovány výhradně večer, jinak může dojít ke snížení jejich účinnosti.

To u retinyl retinoate v žádném případě neplatí! Díky svému unikátnímu složení je vůči slunečnímu záření mnohem odolnější než retinol a většina ostatních forem vitamínu A.

Vědecky potvrzeno!

Účinek retinol retinoate potvrzují i vědecké studie! Ta z roku 2010 z korejské Yonsei Univerzity v Soulu prováděná na 46 ženách starších třiceti let přinesla nečekaný výsledek. Polovina z žen aplikovala po dobu 12 týdnů na polovinu obličeje retinyl retinoate a na druhou polovinu placebo. Druhá kontrolní skupina pak po dobu 8 týdnů nanášela na polovinu obličeje retinyl retionate a na druhou samotný retinol.

Účinek topicky aplikovaných látek nebyl hodnocen jen subjektivně dle pocitu žen, ale také přístrojovým měřením a porovnáváním fotografií. A s jakým výsledkem?  Retinyl retionate nejen, že byl lepší než placebo, ale jeho účinek byl také výraznější než v případě klasického retinolu. K největšímu zlepšení došlo v oblasti redukce vrásek a hrubosti pleti, ale i dalších parametrech. Navíc nebyly po aplikaci pozorovány žádné vedlejší účinky.

Máte už zkušenost s používáním retinolu, nebo jste ohledně topické aplikace derivátů vitamínu A úplný nováček? Ať tak či tak, šanci dejte retinyl retinoate. Vyzkoušet ho můžete třeba v luxusním superkrému aktivujícím mládí  Medik8 r-Retinoate®. Ten můžete na rozdíl od retinolu používat i ráno, pleť nedráždí a prvních výsledků si na pleti všimnete již po čtyřech týdnech používání.

r-Retinoate - sérum aktivující mládí Super jemné sérum r-Retinoate představuje průlom v anti-ageing péči o pleť. Redukuje všechny známky stárnutí pleti - vrásky, povolení pleti, pigmentace a stařecké skvrny. První výsledky jsou viditelné již po 6 týdnech. Užijte si sílu unikátní molekuly retinyl retinoate v tomto denním séru s vitamínem A.
Skladem
Cena: 3 990 Kč

Skvělá síla antioxidantů

Kromě patentované aktivní molekuly vitamínu A retinyl retinoate obsahuje další dva silné antioxidantym, vitamíny C a E. Ty neutralizují volné radikály, které jsou jednou z hlavních příčin stárnutí pleti, podporují její hydrataci a navíc sjednocují barevný tón. Věděli jste, že tmavší skvrny dokáží opticky „zestaršit“ až o dvacet let?

Složení tohoto luxusního „mazlíka“ doplňuje 100% kyselina hyaluronová, která stimuluje hydrataci pleti a zlepšuje její vzhled, protože v sobě dokáže zadržet 1000x větší objem vody, než je její váha. Posledním prvkem, který je další „win-win“ pro vaši pleť, je glycerol, který se postará o obnovu kožních lipidů, podporuje přirozenou funkci kožní bariéry a zamezuje transepidermální ztrátě vody. 

Konec článku