Mýty o retinolech: díl první

Mýty o retinolech: díl první
Rubrika: Omlazení pleti 19.08.2015
tisk

O retinoidech či retinolech koluje spousta mýtů a polopravd. Protože si my v Medaprexu myslíme, že není třeba se jich úplně bát, jen je potřeba mít je řádně zmapované, rozhodli jsme se těmto bludům učinit přítrž!

Vše, co začíná od R (retinoid, retinol, kyselina retinová apod.) je tatáž věc

Tohle je pravda tak napůl. Některé přípravky obsahují přímo kyselinu retinovou, onu magickou ingredienci oddalující viditelné známky stárnutí, jiné obsahují látky, které se na kyselinu retinovou změní přímo v kůži na buněčné úrovni. I když se v mnoha titulech odborné literatury tvrdí, že retinol je při použití na kůži jemnější než kyselina retinová, biochemicky se jedná o jednu a tu samou látku. Jediný rozdíl je, že u kyseliny retionové jsou vidět výsledky hned, u retinolu je nutné si na ně chvíli počkat.

To ovšem nelze tvrdit o tzv. pro-retinolech (retinyl palmitát, retinyl acetát, retinyl linoleát), které jsou opravdu jemnější než kyselina retinová, nicméně mají také výrazně slabší efekt.

Retinol 3TR Zredukujte jemné vrásky a rozjasněte svoji pleť, zatímco si v noci budete užívat spánku! Vitamínové sérum s obsahem Retinolu a Tokoferolu vám v tom bude skvělým spojencem. Jeho účinnost a oblibu dokazuje i to, že ve Velké Británii vyhrál Silver Aesthetic Award (stříbrné místo) za nejlépe prodávaný maloobchodní produkt. Pojďte „do něj“ taky!
Skladem
Cena: 900 Kč

Celý efekt retinolu tkví v tom, že odstraní svrchní vrstvy pokožky

Ok, to, že retinoly odstraňují mrtvé buňky kůže, jsme si tak trochu také mysleli. Nicméně olupování a začervenání pokožky, není primárním účinkem retinolů, jsou to spíše vedlejší účinky podráždění. V pravém slova smyslu se proto nejedná o exfoliaci, jaké dosáhnete například použitím kyseliny glykolové. Samotné olupování není důvodem, proč lidé po aplikaci retinolů vypadají lépe. Retinoly fungují mnohem sofistikovaněji – ovlivňují genovou expresi a stimulují zvýšení produkce kolagenu, vyhlazení pleti a barevné vyrovnání nadměrně pigmentovaných oblastí.

Retinol byste neměli nosit ve dne, protože se pak můžete spálit

Tak tohle je největší mýtus o retinolech vůbec! A bez mučení přiznáváme, i nám se stále těžko věří, že to není pravda. Je sice faktem, že se retinoly rozpadají na slunci. Právě proto jsou většinou v neprůhledných lahvičkách a proto se nemají používat přes den – aby bylo zaručeno, že jsou účinné látky v nich aktivní a aplikace není zbytečná. Ale určitě po nich vaše pleť nebude více náchylná k tomu se spálit na sluníčku. Tento omyl vychází z několika starých studií, v nichž pacienti, kteří retinoly používali, popsali, že poté, co na jejich pleť dopadly sluneční paprsky, ihned se spálili. Nicméně zčervenání jejich pleti je třeba připsat spíše než retinolům vystavení pokožky žáru. Nové klinické studie prokázaly, že retinoly nezkracují dobu, za jakou se pleť vystavená UV záření spálí.

Retinol aplikujte vždy na suchou pleť

Ačkoliv ve většině příbalových letáků najdete informaci, že se přípravky s obsahem retinolů musí aplikovat na zcela suchou pleť kvůli vyššímu riziku podráždění, neexistuje jediný důkaz ve vědecké literatuře, že mokrá či vlhká pleť způsobí větší citlivost na retinoly. Na druhou stranu není ani pravda, že by aplikace na vlhkou pleť maximalizovala jejich účinek. Nic z toho zkrátka neovlivní, kolik z retinolu se v pleti transformuje na kyselinu retinovou, formu vitamínu A, která má blahodárný vliv na pleť. Záleží to jen a pouze na chemickém složení vaší pleti a receptorech retinolů.

Je třeba počkat čtyři až šest týdnů, než bude po aplikaci retinolu vidět výsledek

Jakkoliv bychom to vám (i sobě) přáli, skutečný výsledek bývá patrný bohužel spíše po dvojnásobném, nebo dokonce trojnásobném množství času. Kyselině retinové trvá zhruba dvanáct týdnů, aby vyprovokovala v pleti viditelné změny. Takže to chce alespoň tři měsíce, než po její aplikaci zkrásníte.

Jemné retinoly jsou stejně efektivní jako ty silnější

Značka „pro citlivou pleť“ na obalu produktu často (ačkoliv ne vždy) značí, že se jedná o produkt s nižší koncentrací aktivních látek. I tak ale jejich použití dermatologové doporučují, protože tyto nižší koncentrace tvoří skvělou vstupní bránu pro silnější retinoly do pleti. Jakmile si člověk s citlivou pletí po několika týdnech zvykne na nižší koncentrace, je potom možné koncentraci postupně navyšovat, protože jsou buňky pleti lépe připravené „sílu“ retinolu zvládnout.

Retinol byste měli přestat používat, pokud je vaše pleť podrážděná

Tak to ani náhodou, prostě to musíte vydržet. Podráždění, které se na pleti objeví po přidání vitamínu A k vaší denní péči, k tomu patří. Po dvou až třech týdnech se ovšem buňky kůže na přítomnost kyseliny retinové adaptují a začnou ji tolerovat. Samozřejmě teď máme na mysli jen jemné podráždění a jemné olupování kůže, nikoliv nepříjemnou vyrážku, která přetrvává déle. V tom případě je vhodnější sáhnout po přípravku s nižší koncentrací.

Konec článku