Kyselina hyaluronová: Kůži hydratuje a omlazuje. Pleť šťavnatá a k nakousnutí

Kyselina hyaluronová: Kůži hydratuje a omlazuje. Pleť šťavnatá a k nakousnutí
Rubrika: Omlazení pleti 05.07.2019
tisk

Kyselina hyaluronová je oblíbeným výplňovým materiálem pro injekční aplikaci. Pleti ale prospěje i při aplikaci topické ve formě kosmetických produktů, jako jsou krémy či séra.

Na úvod něco málo z fyziologie. Kyselina hyaluronová je glykosaminglykan složený z disacharidových jednotek, kdy každá z těchto jednotek obsahuje kyselinu D-glukuronovou a N-acetylglukosamin. Tyto dva monosacharidy se vzájemně propojují do disacharidových jednotek, a ty následně do dlouhých řetězců. Řetězce těchto jednotek jich přitom mohou obsahovat až třicet tisíc.

Kyselina hyaluronová zejména v kůži

Kůže obsahuje sama o sobě velké množství kyseliny hyaluronové. Vyskytuje se sice v celém organismu, nicméně právě v kůži se jí nachází zhruba polovina veškerého množství. V kožní tkáni se kyselina hyaluronová vyskytuje v mezibuněčných prostorech, které udržuje v optimální formě, čímž zajišťuje strukturu kůže a napomáhá ji udržet hydratovanou. Díky tomu je pleť pružná, soudržná a celistvá.

Obsah kyseliny hyaluronové se nicméně v organismu, a tím pádem také v pleti, s rostoucím věkem snižuje, což vede jak ke ztrátě pružnosti pleti a jejího objemu, tak k narušení její struktury a náchylnosti k vyšší citlivosti, suchosti a podráždění. Výsledkem jsou pak vrásky, jemné linky a povolení kontur obličeje.

Hydratace pleti díky vodíkovým můstkům

Z chemického hlediska má kyselina hyaluronová čtyři hydroxylové skupiny na jednu disacharidovou jednotku. Tyto hydroxylové skupiny mohou vodíkovými můstky vázat vodu. Právě tento mechanismus je příčinou toho, že kyselina hyaluronová hydratuje pleť.

Díky vodíkovým vazbám nejen, že na sebe váže vodu, ale také je schopna k sobě molekuly vody aktivně přitahovat, čímž pleť udržuje svěží, a zároveň udržuje vyplněné mezibuněčné prostory a napomáhá zachovat strukturu kůže.

Vstřebá se do kůže

Při topické aplikaci je schopna kyselina hyaluronová do pleti částečně prostoupit, a tím se podílí na navýšení obsahu vody v ní. Způsobů, jakým tak činí, je více. Jedním z nich je posílení funkce ochranné bariéry stratum corneum. Napomáhá totiž ochraně fosfolipidů před peroxidací danou ultrafialovým zářením a volnými radikály. Fosfolipidy jsou přitom jedním z hlavních přirozeně zvlhčujících faktorů kůže, nezbytných pro fungování kožního pláště.

Pozitivní efekt vykazuje kyselina hyaluronová také na aktivitu beta-glukocerebrosidázy, enzymu zodpovědného za uvolňování ceramidů z jejich glukosylových prekurzorů. Ceramidy jsou stavebním kamenem lipidové dvojvrstvy korneocytů a taktéž důležitým přirozeně zvlhčujícím faktorem.

Přečtěte si o tom v tomto článku věnovaném ceramidům:

Pecka pro suchou a citlivou pleť? To jsou ceramidy Pecka pro suchou a citlivou pleť? To jsou ceramidy Znáte ceramidy? Tyto složky kosmetických produktů jsou dokonale multifunkční. Nejen, že podporují hojivé a regenerační procesy v pleti, ale navíc stimulují také její omlazení. Najdete je povětšinou v pleťových krémech.

To ale není vše. Kyselina hyaluronová se navíc chová i jako mediátor pro buněčnou komunikaci a hojení poranění. Navozuje totiž rovnováhu mezibuněčného matrixu kůže, který během těchto hojivých procesů podléhá degradaci a opětovné rekonstrukci. Rovnováha extracelulárního matrixu napomáhá zajistit optimální fungování kožní tkáně i jejího hojení.

Důležitá je molekulární hmotnost kyseliny hyaluronové

Biologická aktivita kyseliny hyaluronové je nicméně závislá na její molekulární hmotnosti. Rozdělujeme ji do tří kategorií – vysoká, střední a nízká. Zkoumání molekulární hmotnosti kyseliny hyaluronové přineslo zajímavá zjištění.

Nižší molekulární hmotnost značí výraznější podíl prostupnosti do kůže než vyšší. Kyselina o nižší molekulární hmotnosti je tedy schopná ovlivnit expresi genů, včetně těch ovlivňujících diferenciaci keratinocytů a vznik mezibuněčných komplexů. Aktivita obou těchto faktorů se s rostoucím věkem v kůži snižuje, tudíž kyselina hyaluronová i tímto způsobem přispívá k zachování jejího mladistvějšího vzhledu.

Kyselina hyaluronová o velmi nízké molekulární hmotnosti bývá nicméně někdy udávána coby prozánětlivý mediátor navyšující expresi prozánětového cytokinu TNF. Právě proto tento druh kyseliny hyaluronové žádné z našich produktů neobsahují. U kyseliny hyaluronové s vysokou molekulární hmotností je zase problematický její prostup do kůže, kdy zůstává na jejím povrchu. Ani to ale nemusí být špatně, právě naopak.

Povrch kůže hydratuje, napomáhá jeho soudržnosti a brání transepidermální ztrátě vody. Vedle toho podporuje odolnost pleti vůči vnějším faktorům, jako je vysoká či nízká teplota, vlhkost nebo ultrafialové záření. Ideální je proto kombinovat v produktech kyselinu hyaluronovou o různých molekulárních hmotnostech, které zaručí její nejširší účinnost.

Konec článku