Co jsou růstové faktory

Co jsou růstové faktory
Rubrika: Omlazení pleti 15.06.2013
tisk

Musíme si přiznat, že většinu žen po třicítce už začínají trápit projevy stárnutí, úplně konkrétně řečeno- vrásky. Prodejci se nám snaží nabídnout nespočet krémů, sér a zázračných kúr, a k tomu ještě většina slibuje vyhlazení vrásek a lifting obličeje do druhého dne.

Každý krém obsahuje jinou zázračnou složku, takže je jasné, že máme problém se vyznat v tom, co doopravdy funguje.  V poslední době se hodně mluví o využití růstových faktorů v kosmetice, takže jsme se rozhodli věnovat tomuto tématu.   

Hlavní účinná složka – růstový faktor

Obecně vzato, růstový faktor je látka nebo podnět, který navozuje růst organismu nebo jeho části. Dokáže tak zvyšovat počty buněk (tzv. proliferace buněk) nebo nějaké nové vytvářet.
Obecná poučka sice zní dobře, a upřímně najdete ji kdekoliv na internetu.                                                  
Ale jaký růstový faktor je vlastně ten dobrý? Je důležité si uvědomit, že růstových faktorů existuje nespočet druhů a samozřejmě ne všechny jsou prospěšné pro naši pokožku. Musíme tedy vybrat výrobek, který obsahuje růstový faktor určený přímo pro kůži - tzv. epidermální růstový faktor (EGF). U tohoto růstového faktoru byl totiž prokázán účinek a to ne ledajaký. Epidermální růstový faktor zvyšuje prokazatelně počet epidermálních buněk a zároveň navyšuje tvorbu kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové. To jsou všechny látky, které jsou důležité pro zdravou pokožku bez vrásek. EGF v podstatě aktivuje kožní receptory, které stimulují obnovu buněk a následnou regeneraci pokožky.
 

Jak se růstové faktory vyrábějí a jak je dopravit dovnitř?

Růstové faktory jsou nejčastěji vyráběny synteticky v laboratořích. Nejkvalitnější růstové faktory jsou vyráběny biotechnologickým postupem a samozřejmě jsou také filtrovány tak, aby výsledný výrobek obsahoval pouze čistý a pozor, také stabilizovaný růstový faktor.                        
Aby aktivní látky mohly fungovat, musíme je také nějakým způsobem dopravit dovnitř pokožky.  Je totiž logické, že jakákoliv aktivní látka bude ztěžka účinkovat na povrchu pokožky, kde nemá co množit nebo vytvářet. Proto je nutné, aby byla aktivní látka uzavřena v tzv. nosném mediu, které nám zaručí průnik mezibuněčným prostorem do pokožky. Dle posledních výzkumů je nejúčinnější  a také nejbezpečnější formou dopravení látek do pokožky tzv. lipozomální systém distribuce. Aktivní látky jsou uzavřeny do lipozomu, který látku ochrání, a má schopnost dopravit aktivní složku tam, kde ji potřebujeme. Jde v podstatě o ochranný obal aktivní látky.
 

Jedna ingredience zpravidla nestačí

Každý účinný přípravek proti vráskám obsahuje alespoň jednu silnou aktivní látku. Nicméně kvalitní účinná kosmetika nesází pouze na jednoho koně, ale svého hlavního dříče podpoří i doplňkovými látkami. Nejde nám přece jen o to, aby se vrásky redukovaly, ale také o celkovou hydrataci a regeneraci pokožky. Z hlediska kombinace růstového faktoru se zpravidla dodávají ještě látky vhodné pro hydrataci jako je kyselina hyaluronová, rostlinné výtažky a jiné zklidňující látky, které pokožku regenerují.
Konec článku