Akné, ach né!

Akné, ach né!
Rubrika: Omlazení pleti 21.01.2012
tisk

Akné je bolavý a traumatizující zážitek, který nás opakovaně provází od pubertálních let klidně až do čtyřiceti. Toto chronické kožní onemocnění může překvapit nejen na obličeji, ale také na zádech, hrudníku, šíji či jiných částech těla a má „skvělou“ vlastnost, objeví se přesně ve chvíli, kdy to nejméně čekáte a potřebujete.

Proč zrovna já?!

Proč máte akné? Odpovědí může být hned několik. Dispozice k aknózní pleti můžete zdědit po svých rodičích, málo pečujete o svou pleť a nedostatečně ji čistíte, jíte nezdravě, kouříte nebo se příliš stresujete. Nejčastější příčinou je však hormonální nerovnováha, která se poprvé objevuje v dospívání a u žen pravidelně při menstruaci či později v těhotenství. Jedno je jasné. Akné musíte začít řešit co nejdříve. S drobnými pupínky si poradí kosmetičky, ale s hlubokými a tvrdými boláky už jen dermatolog. 
 

Když dospíváme

Přípravky proti akneAkné vzniká, když se v mazových žlázách a koříncích chloupků, tvoří příliš mnoho mazu. Funkce mazových žláz se zvyšuje s hormonální aktivitou, která přichází v období dospívání. Jedním z účinných řešení akné v mladistvém věku jsou správné čistící návyky. Pleť je potřeba čistit od mazu, potu a nečistot každý večer i ráno. Normální a smíšenou pleť ošetřujeme pleťovým mlékem a vodou, na mastnější pleť můžeme zvolit i odličovací gely šetrné k pokožce obličeje. Po vyčištění použijeme hydratační pleťový krém. Od věci ani není používat přípravky určené přímo proti vzniku akné a k hojení a odstranění jizev. Např. Dermaheal DeAkni má protizánětlivý a antibakteriální účinek, který předchází ucpání a zanícení pórů a tím vzniku akné. Lze také používat doplněk stravy se zinkem a křemíkem, který pomůže.

 

Co s akné po třicítce?

Není pravidlem, že s dospíváním zmizí i otravné pupínky. Naopak, mnohdy se teprve objeví. Pokud vás akné doprovází i okolo třicátého roku, jeho příčinou budou nejspíše hormony. Tento problém může vyřešit vhodně zvolená antikoncepce, která obecně snižuje produkci vaječníků a tvorbu mužských hormonů, strůjci nepříjemného akné. Její kouzlo však s přerušením užívání zmizí. Nabízí se také rada dermatologa, zvolení vhodného přípravku, doplňku stravy či jiných léků, které si s akné poradí. Problémy s pletí může také vyřešit ošetření laserem, chemický peeling či pulzní světlo. Poradenství lékaře by však mělo předcházet všem zákrokům.
 

Pupínky v těhotenství

Devítiměsíční očekávání je přímo "hormonální ohňostroj". Pupínky trápí nastávající maminky většinou na bradě a v okolí pusy. Vzhledem k možnostem aktuálního stavu můžeme doporučit pouze čištění a šetrnou kosmetiku proti akne
 
TIP REDAKCE:
Při zkoušce nového kosmetického výrobku neočekávejte účinky druhý den. Pokožka reaguje na změnu kosmetiky poměrně pomalu (pokud se nejedná o alergickou reakci). S vyhodnocením účinnosti můžete začít po měsíci používání.
Konec článku