Rostlinné extrakty

Rostlinné extrakty
Rubrika: Doplňky stravy by Anna Brandejs 06.05.2020
tisk

Mnoho lidí si myslí, že bylinky či ovoce, které používáme v doplňcích stravy, jsou jen usušené a nadrcené byliny.

To je velký omyl.

Ve značce by Anna Brandejs používáme výhradně kvalitní EXTRAKTY (bylinné koncentráty). Některé mají 10x, 100 x i více krát vyšší účinnost než jen namleté usušené bylinky.
 

Jaké extrakty používáme?

1. Standardizované extrakty

Například v našem produktu Immunity by Anna Brandejs používáme standardizovaný extrakt z kurkumy – není to jen usušená namletá kurkuma, ale je to 95% výtažek z kurkumy – kurkumín - bioaktivní látka, která je odpovědná za barvu a účinky kurkumy. Kurkumínu je v oddenku kurkumy jen cca 3 %.  Celou rozemletou kurkumu můžete zakoupit u některých dalších výrobců, ale abyste dosáhli stejného účinku jako pomocí našeho produktu, museli byste ji jíst ve skutečně velkých dávkách, například 4 - 5 polévkové lžíce denně. U našeho produktu stačí užívat denně jen 2 tobolky.

2. Extrakty z celých rostlin

Ani tyto extrakty nejsou pouze rozemleté celé rostliny.

Extrakt v tomto případě znamená komplexní vícesložkovou směs, získanou využitím rozpouštěcího činidla, které působilo na rostlinný materiál.  Extrakty mohou mít formu suchou, tekutou, nebo mohou být v polotuhé formě. Značka by Anna Brandejs používá suché rostlinné koncentráty, které jsou považované za ty vůbec nejúčinnější.

Rostlinný materiál znamená rostlinu, část rostliny, nebo například jen kořen, definovaný botanickým vědeckým názvem podle binomického nomenklaturního systému a uvedením části rostliny.

Faktory, které ovlivňují kvalitu extraktu

Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují finální kvalitu a kvantitu látek – jaké látky , kolik jich tam je a kolik jich je z rostliny vyextrahováno.

Každý z těchto faktorů ovlivňuje i bezpečnost a účinnost extraktu.

  • Botanická odrůda rostliny (jiné složení extraktu má extrakt ze skořicovníku čínského a jiný ze skořicovníku cejlonského)

  • Ve které části roku byla rostlina sbírána – třeba u pampelišky lékařské je důležité, aby listy a poupata byla sbírána v březnu a v dubnu, ale kořen až v září a v říjnu.

  • Je velmi důležité i na jaké půdě je rostlina pěstována a jestli je rostlina organická – nehnojená a chemicky neošetřovaná.

  • Věk rostliny – nejlepší extrakty ze skořicovníku se získávají z rostlin starých cca 8 let.

  • Část rostliny – celá rostlina, kořen, listy, oddenek, květy.

  • Typ rozpouštěcího činidla, jeho koncentrace a množství.

  • Teplota během extrakčního procesu.

  • Tlak během extrakčního procesu.

  • Čas během extrakčního procesu.

  • Stupeň rozmělnění rostliny před extrakcí.

Například jiný extrakt nebo koncentrát z byliny dostanete, když budete rostlinu namáčet ve vodě při teplotě 15 - 20 C po dobu 6 hodin (macerace). A jiný profil extraktu získáte, když použijete metodu perkolace, kdy přes rostlinný materiál pod vysokým tlakem protéká horká voda.

Jedna z nejdůležitějších věcí, na které závisí, jaký extrakt z byliny získáme, je typ rozpouštěcího činidla, a ty mohou být různé: voda, alkohol, CO2 a podobně.

K získání kvalitního bylinného extraktu vede dlouhá cesta, na které musí být pečlivě stanoveny faktory extrakce. Značka by Anna Brandejs nepoužívá ve svých doplňcích levné sušené nadrcené byliny, ale sušené koncentráty bylin, které nakupuje po celém světe od prověřených výrobců.

Konec článku