Parabeny byly nalezeny v tkáních postižených rakovinou. Máme se jich opravdu bát?

Parabeny byly nalezeny v tkáních postižených rakovinou. Máme se jich opravdu bát?

Se zprávami o parabenech se v poslední době roztrhl pytel. Dokonce i my v našem Magazínu krásy jsme se tomuto tématu nejednou věnovali. Jak je to s jejich zdravotními riziky? A doopravdy je prokázáno, že způsobují rakovinu?

Jen ve zkratce na úvod – parabeny obsahuje asi 85% veškerých kosmetických přípravků. Už od 50. let se využívají v kosmetickém průmyslu, aby eliminovaly přítomnost bakterií a zaručily tak delší stálost produktů. Ačkoliv je jejich používání historicky považováno za bezproblémové, stejně je v posledních letech patrný odklon kosmetických firem od jejich používání a snaha o produkci přípravků bez parabenu (v angličtině hledejte označení „paraben-free“). Zákazníci si to prostě žádají.

Nejčastějšími parabeny jsou butylparaben, methylparaben, ethylparaben a propylparaben.

A v čem je vlastně problém?

V roce 2004 během svého výzkumu objevila britská vědkyně zabývající se rakovinou Philippa Darbre, Ph.D přítomnost parabenů v maligních nádorech prsu. Na základě tohoto zjištění odborníci v mnoha zemích světa doporučují stanovení limitů pro obsah parabenů v kosmetice. Další organizace zabývající se vlivem syntetický látek na lidský organismus navíc prokázaly, že pokud se v organismu parabeny hromadí, v průběhu času začínají představovat reálné zdravotní riziko.

V devadesátých letech zařadili vědci parabeny mezi xenoestrogeny, syntetické látky, které napodobují v organismu chování estrogenů, a společně s přírodními fytoestrogeny patří mezi tzv. endokrinní disruptory. Zejména u xenoestrogenů je prokázáno, že narušují normální fungování ženských pohlavních hormonů estrogenů. A toto narušení metabolismu může vyústit právě v rakovinu prsu a problémům s reprodukcí.

Sledujte složení přípravků

Na druhou stranu je tu i protinázor. Kritici britské studie poukazují na to, že v provedeném zkoumání nebyla analyzována tkáň ze zdravých prsou, aby se ukázalo, zda v nich parabeny nefigurují také. Tím pádem podle nich nelze prokázat podíl parabenů na vzniku nádoru. Další studie navíc ukazují, že estrogenní efekt parabenů je jen velmi slabý. Neexistuje zkrátka žádný vědecký důkaz toho, že za vznikem rakovinného bujení stojí právě parabeny. Nicméně jistá linka provázání tu je a nikdo si stále nemůže být jist, jaké mohou být důsledky nahromadění parabenů v našem organismu.

Přečtěte si vše o parabenech v našem souhrnném článku, který vám tyhle konzervanty podrobně představí. Čtěte TADY!

Chcete-li mít jistotu, že pro své zdraví uděláte to nejlepší, ale zároveň se nechcete vzdát svých oblíbených přípravků, vybírejte si ty bez parabenů. V současnosti se jich na trhu objevuje stále víc a víc.

Začít můžete třeba u značky Medik8.

Starší články:
Nejdřív budete mít sice zarudlou pleť, potom ale budete po použití vitamínu A krásná
Studie a odborné články15.4.2015

Nejdřív budete mít sice zarudlou pleť, potom ale budete po použití vitamínu A krásná

Vitamin A je v tucích rozpustný vitamín. Vy jste o něm asi slyšeli v souvislosti s karotenoidy, mrkvičkou a dobrým zrakem, že? Jenže vitamin A či retinol, jak se nazývá jeho známější forma, je i perfektním spojencem v boji za krásnou pleť.

Proti akné během života bojuje 9 z 10 lidí. Jak úspěšní jsou?
Studie a odborné články11.3.2015

Proti akné během života bojuje 9 z 10 lidí. Jak úspěšní jsou?

Pokud patříte k „postižené“ většině, nemusíte si zoufat. Existuje mnoho variant, jak problematickou pleť vyléčit. Někdo se spoléhá na přípravky na akné, někdo na odbornou pomoc. Nakolik ale tyto metody fungují?

Známe pravou příčinu tvorby strií!
Studie a odborné články10.3.2015

Známe pravou příčinu tvorby strií!

O striích už toho bylo napsáno spousty. Jestlipak jste ale věděli, že existují dva druhy strií? A určitě jste netušili, že jejich hlavním viníkem není váhový přírůstek, jak se s oblibou tvrdí!

Co vám hrozí, když si necháte prodloužit řasy?
Studie a odborné články16.2.2015

Co vám hrozí, když si necháte prodloužit řasy?

Oči à la mrkací panna jsou sice sexy, ale mohou vám přivodit řadu zdravotních problémů. A to už vůbec nemluvíme o tom, že vám po několikanásobném prodloužení dost možná vaše vlastní brvy úplně vypadají a budete si muset pár týdnů počkat, než opět dorostou.

Je organická "bio" kosmetika bezpečná?
Studie a odborné články13.7.2014

Je organická "bio" kosmetika bezpečná?

Často dostáváme otázky, zda jsou Newgel+E silikonový gel a Newgel+ silikonové náplasti organické, resp. "bio" - jak je to dnes v módě nazývat. Je to skvělá otázka, protože víme, že naše zákazníky zajímá bezpečnost přísad. Ale...!