Selen pozitivně působí nejen na štítnou žlázu. Ulevit může také při chronickém astmatu

Selen pozitivně působí nejen na štítnou žlázu. Ulevit může také při chronickém astmatu

Tento stopový prvek se přirozeně nachází v půdě, jistých typech potravin a v malém množství dokonce i ve vodě. Pro lidské tělo je jeho dostatečné množství nezbytné!

Ovlivňuje obranyschopnost, posiluje antioxidační kapacitu organismu a jeho obranu před volnými radikály, působí také proti zánětlivým procesům v těle. Hraje klíčovou roli v zachování tělesného metabolismu. Jeho dostatek také přirozeně posiluje odolnost organismu vůči virovým onemocněním, je důležitý pro plodnost mužů i žen a snižuje riziko rozvoje autoimunitních onemocnění. Podle některých názorů preventivně působí proti vzniku některých nádorových onemocnění, chrání před kardiovaskulárními problémy a snižuje i nepříjemné vedlejší projevy onemocnění jako je astma.

Nejvíce selenu se nachází v para ořeších, vejcích, játrech a mořských rybách (tuňák, treska), slunečnicových semínkách, také v drůbeži a mase obecně. Pozor na zpracování potravin, selen totiž podléhá při vystavení vysokým teplotám rozkladu. Nedostatek selenu nebývá v současnosti v populaci běžný, požadavky na jeho spotřebu ovšem významně rostou při některých onemocněních jako je HIV, Crohnova choroba a další, které ovlivňují vstřebatelnosti a využití živin.

Jak selen pozitivně působí na organismus?

Selen zpomaluje proces stárnutí organismu a podporuje imunitu díky tomu, že snižuje poškození volnými radikály. Synergicky působí s dalšími antioxidanty, jako je například vitamín E, a stimuluje odolnost organismu vůči oxidativnímu stresu. Výsledkem je i obrana před onkologickými onemocněními, zejména prostaty a konečníku.

Selen je také hlavní složkou glutathion peroxidázy, enzymu důležitého pro procesy chránící lipidy (tuky) v buněčných membránách. Působí proti oxidační degradaci buněk a chrání před mutacemi a poškozením DNA, které mohou vést až k závažným onemocněním. Zejména pokud máte oslabenou imunitu, doporučují někteří odborníci nechat si zkontrolovat hladinu selenu v organismu a zařadit do stravy pokrmy, které jej přirozeně obsahují, stejně jako doplňky stravy s jeho obsahem.

36% doporučené denní dávky selenu získáte z komplexního doplňku stravy VIT-A-MIN by Brandeis Clinic, který vám vedle selenu dodá dalších 15 důležitých vitamínů a minerálů.

VIT-A-MIN by Brandeis Clinic VIT-A-MIN by Brandeis Clinic Obsahuje komplex 16 vitamínů, minerálů, které podpoří správné fungování celého organismu a vaše zdraví pro vyvážený energetický metabolismus.

Stimuluje opravu poškozené DNA

Selen vstupuje do buněčného jádra, kde se nachází DNA a genom. Zde „vyhledá“ poškození, připojí se k ochranným antioxidačním komplexům, jako je například zmiňovaný glutathion, a následně napomáhá opravě poškozené DNA. Bez těchto oprav může poškození DNA vést až k rakovinným mutacím a nádorovému bujení. Selen dokáže aktivovat selenoproteiny, které coby enzymy zlepšují výsledky aktivity ostatních antioxidantů.

Podle některých studií narůstá v oblastech světa, kde je půda na selen nejchudší, výskyt rakovinných onemocnění ve srovnání s lokalitami, kde je selenu dostatek.

Tento minerál je také důležitý pro funkční obranyschopnost. Třeba u HIV pozitivních pacientů jeho dostatečný příjem může zpomalit dobu, za jakou u nich propukne vážné onemocnění AIDS.

Nedostatek? Riziko pro srdce a cévy

Nedostatek selenu bývá naopak spojován se zvýšeným rizikem rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, zejména ischemické choroby srdeční. Studie také naznačují spojitost mezi nedostatkem selenu a metabolismem štítné žlázy. Selen totiž působí jako katalyzátor produkce aktivních hormonů štítné žlázy.

Štítná žláza má vliv na mnoho procesů v organismu včetně chuti k jídlu, spánku, tělesné teploty, váhy či energetického metabolismu. Nefunguje-li tedy správně, objevit se mohou různé méně či více závažné komplikace. Patří mezi ně mimo jiné podrážděnost, svalová slabost, hubnutí nebo naopak tloustnutí či potíže se spánkem.

Ovlivňuje štítnou žlázu, a tím pádem celý organismus

Dostatečná hladina selenu je pro fungování štítné žlázy, a tím pádem pro zdraví celého organismu velmi důležitá. Selen štítnou žlázu také chrání a reguluje produkci reaktivního kyslíku mimo ni. V současnosti díky těmto faktům probíhají výzkumy zaměřující se na vliv selenu na pacienty s Hashimotovou chorobou, Gravesovou chorobou a na těhotné ženy, zda redukuje autoimunitní reakce organismu, snižuje záněty a navyšuje imunitu.

Jak naznačují některé výzkumy, selen je důležitý pro zachování životní vitality a dlouhověkost.

Máte pocit, že vám chybí energie do života? Vyzkoušejte přírodní výživový doplněk LIFE ENERGY by Brandeis Clinic. Ten obsahuje vedle důležitého selenu a dalších živin také šest přírodní výtažků, které vám dodají chuť do života a plno síly!

LIFE ENERGY by Brandeis Clinic LIFE ENERGY by Brandeis Clinic Koncentrovaný komplex 6 rostlinných extraktů a 8 vitamínů, pomáhá odstranit únavu a zvýšit jak psychickou, tak tělesnou vitalitu. Bez cukru a umělých sladidel.

Selen je sice stopový minerál, kterého náš organismus potřebuje skutečně jen minimální množství, protože se ale z organismu často vyplavuje, je vhodné se na jeho konzumaci zaměřit a sledovat, zda jej přijímáme dostatečné množství.

Ulevit může v případě chronického astmatu

Nejnovější výzkumy ukazují také na spojitost selenu a astmatu. Podle některých studií se totiž u pacientů s chronickým astmatem často objevuje také jeho nedostatečná hladina a v jejich případě pak může navýšení příjmu selenu redukovat negativní projevy, které astma často provází.

Protože je selen důležitý pro zachování zdravé kůže a sliznic, najdete jej také v doplňku stravy BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic. V ve dvou tabletkách v něm najdete neuvěřitelných 364% doporučené denní dávky.

BEAUTIFUL HAIR by Brandeis Clinic BEAUTIFUL HAIR by Brandeis Clinic Padají vám vlasy nebo se vám vaše kštice zdá unavená a jakoby bez života? Na vině může být nedostatek některých vitamínů a minerálů. Vyzkoušejte unikátní doplněk BEAUTIFUL HAIR By Brandeis Clinic.