Na lyžích vás ultrafialové záření ohrožuje několikanásobně víc než obvykle. Proč tomu tak je?

Na lyžích vás ultrafialové záření ohrožuje několikanásobně víc než obvykle. Proč tomu tak je?

Pokud se řadíte k milovníkům zimních sportů, zbystřete! Škodlivému ultrafialovému záření jste totiž na svahu vystaveni násobně více, než když například jdete ve městě na nákup, a to i za předpokladu, že vám na cestu svítí sluníčko. Jak je to možné?

Je to právě kombinace vysoké nadmořské výšky a ultrafialových paprsků, které se odrážejí od zářivého sněhu, co za zvýšené riziko poškození kůže slunečním zářením může.

Obvyklejší je sice spojovat zimu spíše s omrzlinami nebo „ošleháním“ od větru, ale spousta lidí si neuvědomuje, že i sluneční záření může škodit kůži na svahu stejně jako na pláži.

A pozor na to, protože více než 90% všech typů rakovin kůže je spojeno s nadměrným vystavením kůže slunečnímu záření!

Kde se riziko spálení na horách bere?

Vyšší nadmořská výška znamená vyšší riziko poškození pleti, protože ultrafialové záření zvyšuje svoji intenzitu o 8 až 10 procent na každých 300 výškových metrů. V nadmořské výšce zhruba 3000 metrů n.m. může být ultrafialové záření o 35 – 45 procent intenzivnější než v úrovni hladiny moře.

Intenzita UVB záření se snižuje, jak se světlo přibližuje k Zemi a jak se paprsky rozptylují do prostoru. Čím vyšší je nadmořská výška, tím intenzivnější záření potom je. A tím více škod může napáchat.

Důkazem, že tato zvýšená intenzita záření představuje pro člověka riziko, je, že lidé, kteří žijí v nadmořské výšce 2500 m.n.m jsou postiženi rakovinou kůže o 115% více než lidé, kteří žijí ve stejné zeměpisné šířce, nicméně na úrovni hladiny moře.

To, že na člověka ve vyšší nadmořské výšce působí intenzivnější ultrafialové záření, dokazuje také další studie provedená ve Spojených státech amerických. V jejím rámci vědci zjistili, že člověk s běžným typem pokožky (tedy ani nadměrně světlou, ani s nadprůměrným obsahem pigmentu – představte si ho jako běžného Středoevropana se světlou pletí, ovšem nikoliv jako Skota, který se při pobytu na sluníčku spálí do růžova během pár chvil) se v nadmořské výšce 3,3 km nad mořem spálí v poledne po pouhých šesti minutách na slunci. Tento údaj naměřili vědci ve městě Vail v Coloradu, státu, kde se nachází proslulé Skalisté hory. Téhož člověka poté vědci vyslali do New Yorku, který leží v nadmořské výšce 10 metrů nad mořem. Na poledním slunci začal dotyčný červenat až po téměř půl hodině. Vliv nadmořské výšky na spálení a poškození kůže je tedy, jak je vidět, klíčový.

Zvýšené záření i odražené paprsky

A aby toho nebylo málo, nejen, že je na horách sluneční záření intenzivnější, ale bělostný sníh odráží až 80 procent ultrafialového záření ze slunce, které na něj dopadne. Což v praxi znamená, že jsme dost často na svahu zasaženi slunečními paprsky nikoliv jednou, ale hned dvakrát. Tím se samozřejmě zvyšuje i riziko.

Proto je na svahu vhodné sáhnout po kvalitním opalovacím krémů, který vaši pleť před zhoubným vlivem ultrafialového záření ochrání.

Sníh i silný vítr mohou nicméně z kůže opalovací krém pomalu, ale jistě „stírat“, a snižovat tak jeho efektivitu. Abyste svoji pleť doopravdy chránili před zimním sluncem (a také samozřejmě mrazem a silným větrem), následujte naše tipy:

  • Používejte širokospektrální opalovací krém s SPF 30 či vyšším, kdykoliv se chystáte strávit nějaký čas venku. Aplikujte jej 30 minut před tím, než vyrazíte na svah. A nezapomeňte, že odraz ultrafialového záření od sněhu je silný i ve dnech, kdy je zataženo. Až 80% slunečního záření totiž prochází přes mraky!
  • Opalovací krém aplikujte velkoryse na všechny oblasti, na které bude slunce svítit. Většina lyžařů a snowboardistů se krémem maže málo. Na obličej použijte množství o velikosti čajové lžičky!
  • Používejte hydratační opalovací krém s ingrediencemi jako je lanolin či glycerin. Zimní mráz a vítr dokáží pleť pořádně vysušit a poškodit.

Vaše pleť na horách potřebuje tři věci. Víme přesně, které Vaše pleť na horách potřebuje tři věci. Víme přesně, které Zimní sezóna je kouzelný čas, kdy vyrážíme na dovolenou do sněhem zavátých hor, kde mrzne, až praští, a užíváme si lyžařských, snowboardových a jiných mrazivých radovánek. Jenže tak, jako si užíváme my, si zdaleka neužívá naše pleť. Ba naopak. Pro pleť je zimní období snad to nejnáročnější.

  • Nezapomeňte přípravek s SPF aplikovat také na často opomíjená místa jako jsou rty, uši, okolí očí a také na krk, spodní část brady (právě tam dopadají paprsky odražené od sněhu!) a ruce.
  • Každé dvě hodiny nátěr opakujte. A samozřejmě aplikaci opakujte, jestli jste se při zimních radovánkách zapotili.
  • Používejte i balzám na rty s SPF ochranou, protože spálit se můžete i tady. Chce to alespoň SPF 15!
  • Ideální jsou malá balení opalovacího krému i pomády na rty, které se vám pohodlně vejdou do kapsy a můžete si díky nim natřít obličej, třeba až pojedete na lanovce.
  • Sluneční či lyžařské brýle většinou poskytují ochranu 99% i vyšší před ultrafialovým zářením. Chrání před slunečním zářením nejen oči, ale také oční víčka a citlivou pleť kolem očí. Právě v těchto oblastech začínají být jako první patrné známky předčasného stárnutí pleti. Navíc vás ostré slunko může oslepit, což se ve velké rychlosti na svahu zrovna dvakrát nehodí. Takže palec nahoru pro brýle!

Dermaheal opalovací krém SPF 50 Dermaheal opalovací krém SPF 50 Opalovací krém, který nejen, že vás ochrání před UVA a UVB zářením, ale dokonce bojuje proti vráskám a krásně hydratuje pleť? Jestli se chystáte na pořádnou „opalovačku“, je Dermaheal opalovací krém SPF 50 tím pravým přípravkem pro vás! 990 Kč

S článkem souvisí tyto výrobky:

Dermaheal opalovací krém SPF 50
Opalovací krém, který nejen, že vás ochrání před UVA a UVB zářením, ale dokonce bojuje proti vráskám
V těhotenství a při kojení
990 Kč
Skladem - ihned posíláme
Starší články:
Fakt za tmavé kruhy pod očima může nevyspalost, nebo je to celé trochu jinak?
Problémy s pletí11.1.2016

Fakt za tmavé kruhy pod očima může nevyspalost, nebo je to celé trochu jinak?

Často se tvrdí, že za tmavými kruhy pod očima stojí únava, příliš velké pracovní vypětí nebo to, že jste „čarovali“ dlouho do noci a šli pozdě spát. Může to být sice pravda, ale velkou roli tu hrají i geny. Jak tedy přesně ony nepříjemné tmavé skvrny pod očima a kolem očí vznikají?

Hormonální antikoncepce ovlivňuje vaši pleť. A ne málo!
Problémy s pletí17.12.2015

Hormonální antikoncepce ovlivňuje vaši pleť. A ne málo!

Antikoncepční pilulky působí primárně proti početí, protože však zahýbají hladinou hormonů v celém organismu, nelze jejich komplexní působení brát na lehkou váhu. Na tělo totiž mohou mít celou škálu účinků, některé pozitivní a některé spíše negativní.

Kyselina kójová se sice získává z plísně, ale pomůže vám k zářící porcelánové pleti
Problémy s pletí27.11.2015

Kyselina kójová se sice získává z plísně, ale pomůže vám k zářící porcelánové pleti

Skutečnost, že se nějaká kosmetická substance získává z plísně či houby, nepůsobí zrovna jako lákadlo. Když ovšem dáte kyselině kójové šanci, dokáže vás zbavit nepříjemných projevů nadměrné pigmentace a navíc její používání působí i jako prevence vzniku nehezkých tmavých skvrn.

Proč vám doplňky stravy mohou (doslova) zachránit kůži?
Problémy s pletí9.10.2015

Proč vám doplňky stravy mohou (doslova) zachránit kůži?

Kůže je největší tělesný orgán zodpovědný za množství funkcí, který je ale zároveň velmi zranitelný. Různá kožní onemocnění mohou signalizovat jak vážný problém v organismu, tak třeba nedostatek některé z důležitých látek ve stravě.

Keloidní a hypertrofická jizva není totéž!
Problémy s pletí25.9.2015

Keloidní a hypertrofická jizva není totéž!

Mnoho lidí se domnívá, že keloidní jizvy a hypertrofické jizvy jednou jsou. To je ale omyl. Mají sice společné znaky, ale zároveň se od sebe také liší. A to dost zásadně.