Jak se vypořádat s hyperpigmentací? Udělejte si v tom pořádek

Jak se vypořádat s hyperpigmentací? Udělejte si v tom pořádek

Ačkoliv je hyperpigmentace jedním z nejčastějších problémů, které se na pleti mohou projevit, je velmi složité ji léčit a zbavit se jí. Právě proto má pak negativní vliv na sebevědomí a život jedince.

Charakteristické pro ni je ztmavení kůže v důsledku zvýšené produkce melaninu, pigmentu, který zbarvuje pleť.

Hyperpigmentace se obvykle lidé snaží zbavit topickou aplikací různých přípravků. Donedávna se mezi nejoblíbenější prostředky řadil hydrochinon. Protože se však stále spekuluje o jeho zdravotní nezávadnosti či závadnosti, začínají se trendy léčby hyperpigmentace orientovat trochu jiným směrem. Existují totiž nové topicky aplikované látky, které slibují, že s hyperpigmentací zatočí. Pojďme se jim podívat na zoubek!

Zatočte s hyperpigmentací s denníma nočním krémem proti nadměrné pigmentaci White Balance Duo!

Jak vlastně hyperpigmentace vzniká? Rozdělujeme ji na několik typů, mimo jiné:

  • Melasma: často se jí říká také „maska těhotenství“. Objevuje na pokožce, která je často vystavena slunečnímu záření, zejména na obličeji. Objevit se může melasma u kohokoliv, častěji však k jejímu rozvoji dochází u lidí s tmavší pletí. Náchylné k rozvoji melasmy jsou ženy, které užívají hormonální antikoncepci, estrogeny nebo jsou ženy v těhotenství.
  • Pozánětlivá hyperpigmentace: rozvíjí se po zranění či zánětu kůže jako je akné, ekzém nebo třeba psoriáza, kdy dojde ke zvýšení produkce pigmentu, což v důsledku vede ke vzniku tmavých oblastí na pokožce. I tento typ hyperpigmentace je častější u osob s tmavším tónem pleti.
  • Poškození slunečním zářením: nadměrné vystavování pleti ultrafialovému záření je nejčastější příčinou vzniku hyperpigmentace u osob se světlejší pletí. Sluneční záření navíc zhoršuje projevy melasmy.

Jelikož je hyperpgimentace velmi častým problémem, který se týká lidí napříč společenským spektrem, neustále probíhají různé vědecké průzkumy ohledně nových látek, které dokáží hyperpigmentaci bezpečně eliminovat a tmavé skvrny zesvětlit. Nejlepší samozřejmě svoji pleť chránit tak, aby vůbec k rozvoji hyperpigmentace nedošlo, a to denní aplikací přípravků s minimálně SPF 30. Jenže když už se jednou hyperpigmentace rozvine, je třeba přikročit k látkám, které s ní zatočí.

A jaké to jsou?

Arbutin

Přírodní derivát hydrochyninu se derivuje s rostlin, zejména jednoho typu brusinky a z borůvčí . Obvykle se v přípravcích nachází v kombinaci s dalšími látkami, které mají potenciál pleť zesvětlit. V přípravcích většinou najdeme arbutin v koncentraci 3%. U této koncentrace vědecké studie dokládají, že dokáže pleť skutečně zesvětlit.

Niacinamid

Jedna z forem vitamínu B3 se chová velmi podobně jako sója, kdy inhibuje transport melanozomů do svrchních vrstev pleti. Využívá se v mnoha kosmetických přípravcích, nejen díky svému potenciálu pleť zesvětlit, ale také pro své antioxidační vlastnosti.

Vyzkoušejte Dermaheal Super Brightening sérum proti hyperpigmentaci, které v sobě pro nejvyšší bělící účinnost kombinuje arbutin a niacinamid a obsahuje také sójový olej.

Kyselina kójová

Tento antioxidant se získává zejména z hub, v mnohem menší míře pak z rostlin. Rozkládá melanin v pleti a působí preventivně proti jeho produkci v kůži. V přípravcích na zesvětlení pleti se obvykle nachází v koncentraci 1% - 4%, přičemž u těchto koncentrací byla prokázána klinickými testy účinnost.

Užijte si zesvětlující sílu kyseliny kójové v séru White Balance Click. Zbaví vás stařeckých skvrn i hyperpigmentace způsobené slunečním zářením!

Sója

Sója se derivuje ze sójových bobů a velmi často se využívá k zesvětlení pleti v různých hydratačních přípravcích. Funguje na principu potlačení přenosu melanozomů do svrchní vrstvy kůže, což způsobuje její ztmavení. Vědecké studie skutečně prokázaly, že sója dokáže potlačit přesun pigmentu na povrch pleti.

Kyselina elagová

Tato přírodní látka se derivuje z jahod, třešní, granátových jablek a dalších plodů. Působí jako silný antioxidant a potlačuje enzymy, které jsou nezbytné pro produkci melaninu. I když jméno této látky v podstatě neznáme, buďme si jisti, že o ní ještě uslyšíme!

Lignin peroxidáza

Tento enzym, který pochází z hub, má schopnost v pleti rozkládat melanin. Mimo jiné jej najdeme v celulóze. Když se rozloží, celulózu zesvětlí. Právě tímto způsobem se celulóza zesvětluje pro další použití v papírenství. A právě během tohoto procesu se zjistilo, že má tato látka své zesvětlující schopnosti, které je možné využít i pro vybělení pleti.

Lékořice

Z kořene lékořice se derivuje bezpočet lékořicových extraktů. U jednoho z nich, liquirtinu, byla prokázána účinnost v boji s hyperpigmentací.

Starší články:
Na lyžích vás ultrafialové záření ohrožuje několikanásobně víc než obvykle. Proč tomu tak je?
Problémy s pletí25.1.2016

Na lyžích vás ultrafialové záření ohrožuje několikanásobně víc než obvykle. Proč tomu tak je?

Pokud se řadíte k milovníkům zimních sportů, zbystřete! Škodlivému ultrafialovému záření jste totiž na svahu vystaveni násobně více, než když například jdete ve městě na nákup, a to i za předpokladu, že vám na cestu svítí sluníčko. Jak je to možné?

Fakt za tmavé kruhy pod očima může nevyspalost, nebo je to celé trochu jinak?
Problémy s pletí11.1.2016

Fakt za tmavé kruhy pod očima může nevyspalost, nebo je to celé trochu jinak?

Často se tvrdí, že za tmavými kruhy pod očima stojí únava, příliš velké pracovní vypětí nebo to, že jste „čarovali“ dlouho do noci a šli pozdě spát. Může to být sice pravda, ale velkou roli tu hrají i geny. Jak tedy přesně ony nepříjemné tmavé skvrny pod očima a kolem očí vznikají?

Hormonální antikoncepce ovlivňuje vaši pleť. A ne málo!
Problémy s pletí17.12.2015

Hormonální antikoncepce ovlivňuje vaši pleť. A ne málo!

Antikoncepční pilulky působí primárně proti početí, protože však zahýbají hladinou hormonů v celém organismu, nelze jejich komplexní působení brát na lehkou váhu. Na tělo totiž mohou mít celou škálu účinků, některé pozitivní a některé spíše negativní.

Kyselina kójová se sice získává z plísně, ale pomůže vám k zářící porcelánové pleti
Problémy s pletí27.11.2015

Kyselina kójová se sice získává z plísně, ale pomůže vám k zářící porcelánové pleti

Skutečnost, že se nějaká kosmetická substance získává z plísně či houby, nepůsobí zrovna jako lákadlo. Když ovšem dáte kyselině kójové šanci, dokáže vás zbavit nepříjemných projevů nadměrné pigmentace a navíc její používání působí i jako prevence vzniku nehezkých tmavých skvrn.

Proč vám doplňky stravy mohou (doslova) zachránit kůži?
Problémy s pletí9.10.2015

Proč vám doplňky stravy mohou (doslova) zachránit kůži?

Kůže je největší tělesný orgán zodpovědný za množství funkcí, který je ale zároveň velmi zranitelný. Různá kožní onemocnění mohou signalizovat jak vážný problém v organismu, tak třeba nedostatek některé z důležitých látek ve stravě.