Využijte dnes akční kód ANNA20 a získejte všechno nezlevněné zboží o 20 % výhodněji. Přivítejte s námi jaro a nakupte skutečně výhodně.

Akné vás zbaví tyto vitamíny a minerály

Akné vás zbaví tyto vitamíny a minerály

Akné je multifaktoriální onemocnění. Jeho primární příčinou jsou bakterie, vliv mají i hormony a další mechanismy. Některé živiny nicméně mohou stav akné zlepšit.

Stanovit příčinu akné není jednoduché, obecně se jedná o několikero faktorů. Na vině může být vyšší hladina pohlavních hormonů androgenů, které mají za následek větší aktivitu mazových žláz. Výsledkem je větší množství kožního mazu na pleti, jenž je „líhní“ a výživou pro bakterie způsobující akné. Náchylnost k akné je nicméně také dědičnou záležitostí. Spustit jej ale může i přítomnost kmenu bakterií Propionibacterium acnes na kůži. Propionibacterium acnes má na kůži sice každý, závisí na jejich koncentraci. Čím vyšší, tím větší sklony k akné.

Spouštěčem akné může být i konzumace jistých typů potravin, zejména pak těch s vyšším glykemickým indexem.

Spouštěčem akné může být:

  • Bílé pečivo
  • Brambory
  • Průmyslově zpracované potraviny
  • Sladkosti
  • Bílou rýži
  • Junk food

Doplňky stravy, stejně jako úprava stravování mohou v delším časovém horizontu vést k redukci akné a pročištění pleti. Které vitamíny působí proti akné a jakým mechanismem?

Vitamíny proti akné

Vitamíny jsou nezbytné pro všechny biochemické procesy v organismu. Bohužel ze stravy jich často získáváme velmi malé množství. V důsledku toho se mohou objevovat vážné zdravotní problémy, jakými je například akné nebo různé druhy dermatitid.

Přítomnost vitamínů v těle je nutná pro normální fungování a aktivitu enzymů, buněk, orgánů, tkání i velkých tělesných systémů. Vzhledem k tomuto multifaktoriálnímu působení mají samozřejmě vliv i na pleť, potažmo akné. Vitamíny mohu také regulovat a usměrňovat fungování imunitního systému, a ovlivnit tak biochemické procesy v organismu, které mohou vyústit v rozpuk pupínků. Vedle těchto účinků navíc vitamíny v těle působí antioxidačně, antibakteriálně, protizánětlivě, antikomedonně a exfoliačně.

Největší vliv na kvalitu pleti má pravděpodobně vitamín A. Bez něho to jde se zdravím pleti „z kopce“, jeho nedostatek se projevuje suchou pletí se šupinkami, která pne a může být zarudlá a přecitlivělá. Vedle toho se mohou objevit i problémy s vlasy či nehty. Také vitamín D je pro pleť důležitý, ovlivňuje totiž aktivitu keratinocytů, kožních buněk produkujících keratin. Třetím hlavním vitamínem je vitamín E, který se do pleti dostává přímo prostřednictvím kožního mazu. Jeho nízká hladina v mazových žlázách zvyšuje riziko vzniku zánětu, zarudnutí či akné.

Akné a vitamín A

Jedním ze způsobů, jak působí vitamín A proti akné, je omlazení pleti. Stimuluje exfoliaci svrchní vrstvy pleti a navyšuje obnovu kožních buněk tím, že podporuje dozrávání nových epitelových buněk. Dalším mechanismem je jeho protizánětlivé působení a snížení zánětlivé reakce imunitních buněk. Jeho dostatečné množství navíc podporuje hormonální rovnováhu.

Díky tomu působí preventivně proti nadměrné tvorbě kožního mazu a vzniku zánětlivých ložisek akné. Proti pupínkům je důležitá také antioxidační kapacita vitamínu A, kdy pleť chrání tím, že v ní „likviduje“ škodlivé volné radikály, vysoce reaktivní formy kyslíku.

Proti pupínkům vitamínem B5

Kyselinu pantotenovou čili vitamín B5 organismus potřebuje pro správný metabolismus tuků, sacharidů a bílkovin. Jednou z jeho nejvýznamnějších biologických funkcí je produkce koenzymu A, důležitého kofaktoru účastnícího se řady pochodů v těle. Symptomem nedostatku kyseliny pantotenové jsou akneiformní erupce (zánětlivá ložiska akné).

Vitamín B5 zmenšuje velikost pórů. Při jejich stažení nicméně v případě vitamínu B5 nedochází také k navýšení suchosti pleti, tak jako v případě jiných léků proti akné. Když se póry stáhnou, přebytečný kožní maz je vyloučen na povrch kůže, odkud je odstraněn. Kromě pročištění má stažení pórů ještě jeden benefit – snižuje se tak riziko ucpání póru odumřelými kožními buňkami, bakteriemi či kožním mazem.

Díky tomu, že kyselina pantotenová navyšuje produkci koenzymu A, který následně urychluje metabolismus tuků, dochází ke snížení produkce kožního mazu, protože je k mazovým žlázám vedeno menší množství tuků.

Vitamín B6 reguluje hormony

Organismus potřebuje vitamín B6 pro řadu procesů včetně genové exprese, syntézy histaminu a neurotransmiterů, lipidového metabolismu, přeměny glykogenu na glukózu a vznik hemoglobinu. Mezi nedostatky vitamínu B6 patří mimo jiné seborea, dermatitida a kožní ulcerace.

Akné ovlivňuje vitamín B6 tím, že reguluje hladinu hormonů a uvolňování prostaglandinů. Snížit tak může produkci mužských pohlavních hormonů, jako je testosteron a jeho metabolitů (dihydrotestosteron), o nichž je známo, že způsobují akné. Redukuje také zánětlivou reakci organismu přenášenou prostaglandinem do oblasti kožního traumatu.

Pozor, ve vysokých dávkách ale může vitamín B6 naopak akné zapříčiňovat. Přesný mechanismus zatím není znám, výzkumy nicméně naznačují, že jsou-li vysoké dávky vitamínu B6 kombinovány s vysokými dávkami vitamínu B12, dochází k synergismu a ještě většímu rozpuku akné.

Vitamín B7 čili biotin pro zdravou pleť

Biotin či vitamín H se v organismu účastní metabolismu tuků, upravuje hladinu krevního cukru, ovlivňuje růst buněk a syntézu aminokyselin valinu a isoleucinu.

Účinek biotinu na akné není zcela přesně popsán, protože se ale účastní řady důležitých biochemických procesů, na kvalitu a zdraví pleti má samozřejmě nepřímý vliv. Zmiňován bývá zejména jeho vliv na navýšení hojení a regenerace pleti, čímž dochází ke zlepšení symptomů akné. Naopak při nízké hladině biotinu se může objevit seborea či dermatitida připomínající akné.

Vitamín B12 nastoluje hormonální rovnováhu

Ačkoliv nemá vitamín B12 přímý vliv na akné, ve výpisu vitamínu jsme jej nemohli opomenout. Účastní se buněčného metabolismu, syntézy mastných kyselin a produkce DNA a pravděpodobně ovlivňuje aktivitu imunitního a endokrinního systému. Proto může stimulovat hormonální rovnováhu a snižovat zánětlivou imunitní reakci v kůži.

Jak jste se již mohli dočíst u vitamínu B6, i vysoké dávky vitamínu B12 mohou mít za následek naopak rozpuk akné. Podle některých výzkumů nadměrně stimulují biochemické procesy, čímž zapříčiňují hormonální nerovnováhu, nadprodukci kožního mazu a drobné záněty. Množství tohoto vitamínu v případě jeho nadměrného příjmu může procházet kožními póry na povrch kůže, kde může dráždit epitel, a ještě více tak podporovat zánět.

Vitamín C zlepší vzhled pleti po akné

Co se týče léčby akné, působí vitamín C jako antioxidant. Výjimečný oproti ostatním antioxidantům je tím, že při své regeneraci směřují k dalšímu využití neprodukuje sám o sobě reaktivní druhy kyslíku. Coby antioxidant chrání pleť před poškozením volnými radikály, jejichž aktivita může vést k řetězové reakci a erupci akné.

Pleť navíc vitamín C chrání tím, že podporuje produkci kolagenu. Tím napomáhá stabilitě ochranné kožní bariéry a působí preventivně proti jejímu poškození. Při topické aplikaci zlepšuje stav zánětlivé nadměrné pigmentace i vzhled jizev po akné. Při užívání antibiotik na léčbu akné (většinou z rodiny tetracyklinů) se často užívá vitamín C, aby zvrátil jejich negativní vliv, kdy mohou způsobovat zvýšenou fotosenzitivitu pleti. Ta může mít za následek vznik hyperpigmentace a učinit pleť náchylnější k poškození slunečním zářením.

Vysoce vstřebatelný vitamín C najdete v Liposomal Vit. C ANNA BRANDEJS

Vitamín D proti komedonům

Vitamín se v kůži syntetizuje z cholesterolu po vystavení slunečnímu záření. V organismu je jeho hlavní biologickou funkcí regulace hladiny vápníku a fosfátů.

Akné ovlivňuje tím, že potlačuje proliferaci buněk v mazových žlázách. Díky tomu brání jejich zvětšování a snižuje produkci kožního mazu. Tímto způsobem působí proti vzniku pupínků a komedonů. Ve správných dávkách působí protizánětlivě, což je v boji s akné užitečné.

Vitamín D navíc působí v organismu antibakteriálně díky tomu, že stimuluje produkci skupiny přirozeně antibakteriálních látek zvaných katelicidiny (antimikrobiální peptidy produkované leukocyty v epitelových buňkách). Těmito mechanismy „útočí“ na bakterie způsobující akné. Navíc působí antioxidačně a kůži chrání před oxidativním stresem.

Vitamín E brání vzniku pupínků

Vitamín E je vysoce účinným antioxidantem zodpovědným za redukci reaktivních druhů kyslíku produkovaných při metabolismu tuků. Účastní se také regeneračních tkáňových procesů nezbytných pro hojení.

Nejvýraznější účinek proti akné je jeho antioxidační kapacita. Ta brání tomu, aby došlo k zoxidování kožního mazu v mazových žlázách a jeho ztuhnutí. Preventivně tak působí proti ucpání pórů. Pleť chrání před poškozením ultrafialovým zářením a odstraňuje toxiny a volné radikály z kůže. Stabilizuje navíc ochrannou kožní bariéru a působí proti zánětlivé reakci imunitních buněk. Nejlepší účinek má vitamín E na akné při užívání s dalšími antioxidanty, jako například vitamínem A a selenem.

Plus dva minerály proti akné

Zinek

Zinek je zodpovědný za optimální růst a vývoj, optimální imunitu, zdraví mozku, reprodukci a v neposlední řadě zdraví kůže. Napomáhá metabolizovat omega-3 mastné kyseliny, jejichž dostatečné množství v organismu může pomoci zvrátit i neústupné akné. Působí antioxidačně a protizánětlivě, čímž brání šíření bakterií způsobujících akné. Napomáhá také transportu vitamínu A snižuje produkci kožního mazu.

Selen

Ačkoliv se jedná o stopový minerál, hraje významnou roli v organismu, kdy podporuje zdraví srdce, snižuje anémii a podporuje imunitní systém. Podobně jako další antioxidanty vitamín C a zinek stimuluje selen produkci peroxidázy, která snižuje zánět způsobující či zhoršující akné.

Starší články:
Jak se zbavit pih? Pomůže laser, retinol i specializované krémy
Problémy s pletí3.11.2017

Jak se zbavit pih? Pomůže laser, retinol i specializované krémy

Shluky drobných hnědých teček, tedy pih bývají u dětí roztomilé. V pozdějším věku už ale bývají coby nadměrná pigmentace roztomilé méně, ať už se objevují na obličeji, ramenou, pažích či v dekoltu. Ačkoliv k jejich vzniku můžete mít genetické predispozice, hlavní roli hraje v tomto ohledu sluníčko a to, nakolik jste se během života bez adekvátní ochrany slunili.

Proti akné vám pomůže tea tree oil
Problémy s pletí18.9.2017

Proti akné vám pomůže tea tree oil

Aknózní pleť vyžaduje speciální péči. Jednou ze složek produktů proti akné by rozhodně měl být tea tree oil, který působí proti zánětům a pupínků vás zbaví již během krátké doby používání.

Popraskané žilky na obličeji můžete zamaskovat i úplně vyzmizíkovat
Problémy s pletí24.8.2017

Popraskané žilky na obličeji můžete zamaskovat i úplně vyzmizíkovat

Rozšířené žilky jsou drobná síť žilek, která se nachází přímo pod povrchem kůže. Mívají červenou, fialovou, modrou či růžovou barvu a nejčastěji se objevují na tvářích či kolem nosu. Žilky mohou být nejen rozšířené, ale i popraskané, proto se pro tento čiště kosmetický problém vžil i název popraskané žilky.

Jizvy po akné. Konečně se jich zbavte
Problémy s pletí7.8.2017

Jizvy po akné. Konečně se jich zbavte

I když už akné nehyzdí vaši tvář, dost možná vám na něj zbyly nežádoucí vzpomínky v podobě jizviček po akné. Naštěstí je možné je odstranit nebo alespoň zlepšit jejich vzhled, ať už jsou zarudlé, vyvýšené nebo naopak na kůži tvoří prohlubně.

Jak na akné v dospělosti?
Problémy s pletí24.7.2017

Jak na akné v dospělosti?

I když už máte pubertu, období rozbujelých hormonů a „beďarů“ dávno za sebou, stále se vám dělají pupínky a černé tečky? Nejste sami. V posledních letech zažívá akné v dospělosti doslova „boom“.