Za stařecké skvrny a nadměrnou pigmentaci může slunce. Stejně jako za 80 % projevů předčasného stárnutí pleti

Za stařecké skvrny a nadměrnou pigmentaci může slunce. Stejně jako za 80 % projevů předčasného stárnutí pleti
Rubrika: Problémy s pletí 21.02.2019
tisk

Jakkoliv se tmavým flekům na pokožce přezdívá stařecké skvrny, neformují se v důsledku stárnutí pleti, ale její nedostatečné ochrany před slunečním zářením. Kůže si totiž pamatuje každé poškození sluncem, a dá vám to po letech pořádně najevo. A zdaleka to není jen nadměrná pigmentace, na co má sluníčko vliv. Je také příčinou vrásek, úbytku pevnosti i elasticity pleti.

Pleť byste proto měli před ultrafialovými paprsky každodenně chránit, bez ohledu na roční období nebo počasí. Jak je to s ultrafialovým zářením? Existují jej tři typy. UVC zadržuje téměř kompletně zemská atmosféra, a ještě že tak. Kdyby tento typ kosmického záření dopadal na zemský povrch, moc dlouho bychom nepřežili, protože je karcinogenní pro všechny živé organismy. UVC paprsky nás tedy naštěstí trápit nemusí, o UVA a UVB to ale neplatí. Pojďme se na ně podívat blíže.

Před UVB chrání SPF

Co se týče UVB paprsků, nabízí se nám možnost ochrany před nimi prostřednictvím SPF – slunečního ochranného faktoru. Ten udává schopnost produktu bránit paprskům UVB v poškození pleti. Samotná hodnota SPF je znakem toho, o kolik déle času můžeme strávit na slunečním záření, aniž by k došlo poškození pleti.

Přečtěte si o tom v tomto článku:

Ochranný SPF faktor v opalovacích krémech vás ochrání jenom před UVB zářením! Ochranný SPF faktor v opalovacích krémech vás ochrání jenom před UVB zářením! O škodlivosti UVA a UVB záření se mluví skoro všude. Věděli jste ale, že onen vzývaný „SPF“ faktor, který vidíme na každé lahvičce opalovacího krému, se týká jen UVB záření? A víte vůbec, co ono „SPF“ vlastně znamená?

UVB paprsky poškozují kůži až v epidermis a hrají významnou roli v rozvoji rakoviny kůže. Reaktivní druhy kyslíku (typ volných radikálů), které v kůži po expozici UVB paprskům vznikají, poškozují chromofory (látky, které pohlcují ultrafialové záření), jako je melanin.

Dochází k oxidaci melaninu, a tím pádem k jeho okamžitému ztmavení. Melanin se poté přesouvá do buněk keratinocytů a zjednodušeně vysvětleno, my se začínáme opalovat. Velké množství UVB paprsků má ale za následek odumírání keratinocytů v epidermis, a to se pak projevuje spálením buněk. Mimochodem, všimli jste si, že opálená pleť je většinou hrubší a sušší? Za to může právě UVB záření.

To může být navíc příčinou rakoviny kůže, protože excituje molekuly DNA v buňkách, kde utváří kovalentní vazby mezi sousedními thyminovými bázemi, a utváří tak thymidinové dimery. Tímto mechanismem pak dochází k narušení dvoušroubovice DNA, což může vyústit až v různé mutace, včetně těch rakovinných.

Jak působí UVB paprsky na pleť?

 • Jsou příčinou spálení od sluníčka
 • Způsobují nadměrnou pigmentaci
 • Podporují zánětlivé procesy v pleti
 • Poškozují kůži na úrovni DNA
 • Mohou způsobovat rakovinu kůže

Stárnutí pleti kvůli UVA

Ani UVA paprsky ale nejsou ve vztahu k pleti bez nebezpečí. Zodpovědné jsou primárně za její předčasné stárnutí. Prostupují totiž až do škáry (dermis), kde je uložen kolagen, hlavní stavební kámen kůže. Fibroblasty v kůži utváří jeho prekurzor prokolagen, který se následně přeměňuje na nám již známý kolagen.

Tento proces produkce kolagenu ovlivňují dvě látky. Transformační růstový faktor beta, jenž tvorbu kolagenu stimuluje, a aktivační protein AP-1, který ji naopak inhibuje, a navíc podporuje rozklad existujícího kolagenu s pomocí enzymu matrix metaloproteinázy.

Když na pleť dopadají UVA paprsky, stejně jako v případě UVB záření začínají vznikat reaktivní druhy kyslíku. Konkrétně vznikají tzv. singletové kyslíky, které mohou oxidativně poškozovat lipidové membrány buněk, buněčné stěny, mitochondrie a dokonce DNA. Volné radikály negativně působí na faktory ovlivňující produkci kolagenu, a to takto:

 • Navyšují aktivitu aktivačního proteinu AP-1, který prostřednictvím metaloproteinázy podporuje rozpad kolagenu
 • Snižují aktivitu transformačního faktoru beta, a tím pádem se ještě k tomu snižuje vlastní novotvorba kolagenu v kůži

Jak působí UVA paprsky na pleť?

 • Předčasné stárnutí
 • Nepřímé poškození DNA
 • Rakovina kůže
 • Oxidativní stres

Z výše uvedeného je nám tedy jasné, že bychom měli pleť před sluníčkem chránit. Sáhněte vždy po produktu s širokospektrální sluneční ochranou, tedy takovou, která vás ochrání před UVA i UVB paprsky. Označení širokospektrální by pak mělo zajistit, že UVA filtry tvoří alespoň jednu třetinu veškerých filtrů, respektive že poměr filtrů UVA k UVB je minimálně 1:3.

Na kosmetických produktech a opalovacích krémech se můžete setkat také s hvězdičkami, které indikují ochranu přímo před UVA paprsky. Nejvyšší možná hodnota je 5 hvězdiček. V takovém případě se již poměr filtrů UVA a UVB blíží hodně 1:1, čili ochrana před oběma typy záření je relativně vyrovnaná. Pro anti-aging naprosto ideální!

Jak podobnou ochranu do péče začlenit? Zvolit můžete buď vlastní opalovací krém, který budete nanášet po kompletní péči. Takový je například Physical Sunscreen, opalovací krém s fyzikálními filtry, nebo opalovací krém Dermaheal.

Přečtěte si o rozdílech mezi fyzikálními a chemickými filtry:

Minerální či chemická ochrana před UV zářením? Přečtěte si PRO a PROTI Minerální či chemická ochrana před UV zářením? Přečtěte si PRO a PROTI Chránit se před slunečním zářením je povinnost, bez ohledu na počasí. Zdaleka totiž nejde „jen“ o estetické záležitosti jako jsou vrásky, jemné linky a nadměrná pigmentace. Nedostatečná ochrana před ultrafialovým zářením může vyústit i v rakovinu kůže a dokonce její nejagresivnější formu, melanom.

Nebo můžete zvolit přímo denní krém se specifickým působením. V takovém případě můžete vybírat:

Krém s multifunkční ochranou a protivráskovým působením Advanced Day Total Protect, který je určen na normální až suchou pleť, hydratuje a chrání před UV paprsky, infračerveným zářením, modrým světlem, glykací a poškozením znečištěním.

Advanced Day Eye Protect Advanced Day Eye Protect Produkt je vylepšenou verzí produktu Hydr8 Eye 360 SPF 30. Hydratační krém na jemnou oblast kolem očí, který zároveň redukuje vrásky a chrání jemnou kůži před slunečním, infračerveným a modrým zářením, stejně jako znečištěním a glykací. Vedle vrásek vás zbaví také otoků a kruhů pod očima. Víc vaše oční okolí nepotřebuje!

Krém určený na redukci nadměrné pigmentace White Balance Everyday Protect s výší SPF 50, který rozjasňuje a zesvětluje pleť, a kromě ochrany před UV paprsky chrání také před poškozením volnými radikály.

White Balance Everyday Protect krém proti pigmentaci White Balance Everyday Protect krém proti pigmentaci Rozjasněte svou pleť a zároveň ji chraňte před škodlivým ultrafialovým zářením a předčasným stárnutím s rozjasňujícím širokospektrálním denním krémem White Balance Everyday Protect. Spolehněte se na ochranný faktor SPF 50 a oxyresveratrol!

Krém kombinující obsah vitamínu C pro boj proti vráskám a pigmentacím a zároveň s obsahem UVA/UVB filtrů Daily Radiance Vitamin C.

Daily Radiance Vitamin C Daily Radiance Vitamin C Denní hydratační krém s vitamínem C, který se vedle antioxidace postará také o ochranu před UV zářením, které zajišťuje SPF 30. Redukuje vrásky, nadměrnou pigmentaci a zpevňuje pleť, kterou rozzařuje a osvěžuje. Díky kyselině hyaluronové navíc příjemně hydratuje. Dodejte své pleti po ránu energii!

Konec článku