Víte, že vaše špatná pleť může mít příčinu v nedostatku živin?

Víte, že vaše špatná pleť může mít příčinu v nedostatku živin?
Rubrika: Problémy s pletí 24.03.2016
tisk

Nedostatek živin se v organismu projevuje různě. Nás zajímá předně jeho vliv na pokožku a nehty. Zejména suchá, hrubá kůže, lámavé vlasy a nekvalitní vlasy jdou s nedostatkem důležitých mikronutrientů (vitamíny, minerály, stopové prvky) a makronutrientů (sacharidy, tuky, bílkoviny) ruku v ruce.

Nedostatek živin je častou příčinou mnoha dermatologických obtíží. Nedostatek ve vodě rozpustných vitamínů, jako jsou vitamíny ze skupiny B a vitamínu C, se může rozvinout po měsících snížených dávek. Nedostatek v tucích rozpustných vitamínů, jako jsou vitamíny A, D, E, K a B12 může začít být patrný až po roce, protože si jich tělo ukládá relativně velká množství.

Biotin (vitamín B7 či vitamín H)                                                                          

Mezi dermatologické projevy nedostatku biotinu patří ztenčení a vypadávání vlasů, červená vyrážka (zejména kolem úst), seboroická dermatitida a plísňové infekce nehtů a kůže.

BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic (Expirace: 31.12. 2018) BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic (Expirace: 31.12. 2018) Chcete zdravou a hebkou pokožku? Trápí vás suchá kůže či její různá onemocnění? Možná vás to překvapí, ale mnoho problémů s pletí, stejně jako její předčasné stárnutí, bývá způsobeno špatnou výživou. BEAUTIFUL SKIN By Brandeis Clinic je originální doplněk stravy, který obsahuje 11 účinných látek pro krásnou a zdravou pleť.

Kyselina listová (vitamín B9)

Co se týče dermatologických projevů nedostatku kyseliny listové, způsobuje bolestivou ústní sliznici, bledost a změny v pigmentaci kůže, vlasů či nehtů.

Niacin (vitamín B3)

Mezi dermatologické projevy nedostatku niacinu řadíme citlivost na sluneční záření, dermatitidu, padání vlasů a vznik červených lézí na kůži. Ty bývají symetrické a objevují se na oblastech kůže vystavených ultrafialovému záření. Projevit se mohou na rukou či nohou. Sluneční záření může také způsobit vznik červené vyrážky kolem krku v podobě širokého límce a lézí tvaru motýla na obličeji.

BEAUTIFUL HAIR by Brandeis Clinic BEAUTIFUL HAIR by Brandeis Clinic Padají vám vlasy nebo se vám vaše kštice zdá unavená a jakoby bez života? Na vině může být nedostatek některých vitamínů a minerálů. Vyzkoušejte unikátní doplněk BEAUTIFUL HAIR By Brandeis Clinic.

Vitamín B6

Vliv nedostatku vitamínu B6 na pleť se projevuje rozvojem seboroické dermatitidy, atrofickou glositidou s vředy, popraskanými rty a koutky rtů, zánětem spojivek a intertrigoem (vznikem opruzenin).

[produkt 577]

Vitamin B12

Dermatologicky se projevuje nedostatek vitamínu B12 bledostí a hnědošedou barvou nehtů na rukou i nohou.

[produkt 579]

Vitamín A

Nedostatek vitamínu A má na pleť skutečně negativní vliv. Způsobuje xerózu (chorobnou suchost pleti), pro kterou je typický vznik jemných vrásek a šupin. Dále folikulární hyperkeratóza, pro niž jsou typické červenou-hnědé folikulární papuly s centrálním keratinizovaným zvýšeným čípkem. Tyto léze se obvykle soustředí kolem kostnatých protuberancí loktů a kolen, ale mohu se rozprostřít po celé délce končetin.

YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic (Expirace 30. 6. 2019) YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic (Expirace 30. 6. 2019) Obsahuje 9 látek s antioxidačním účinkem, které přispívají k zpomalení stárnutí buněk, tkání i celého organismu. (Expirace 30. 6. 2019)

Vitamín C

Vitamín C je součástí četných reakcí kolagenové syntézy a hraje výraznou roli ve formování kolagenu i aminokyselin, proto je jeho vliv na pleť skutečně výrazný. Klíčový je také jeho vliv na při hojení zranění. Jeho výrazný nedostatek způsobuje kurděje, pro něž je typická celková únava, anémie, nemoci dásní a krvácení. Mezi dermatologické projevy patří defekty rozvoje pojivové tkáně včetně drsné kůže, folikulární hyperkeratóza, perifokulární hemoragie, náchylnost ke vzniku modřin, petechie a vznik trhlin na pleti.

[produkt 579]

Mikronutrienty a stopové prvky

Šest mikronutrientů (sodík, draslík, vápník, hořčík, chlór, fosfor) a devět stopových prvků (zinek, selen, molybden, chrom, měď, jód, železo, mangan a fluor) jsou v lidské stravě klíčové. Nedostatek železa ne nejběžnějším nedostatkem na světě. Mezi jeho nejvýraznější dermatologické projevy patří bledost, ztráta vlasů, třepivé nehty, nehty s centrální rýhou a koilonychie (lžičkovité nehty). Mezi nedostatky zinku se řadí alopecie, dermatitida, xeróza, seboroická dermatitida, ztenčení vlasů a zhoršení hojení zranění. Nedostatek dalších mikronutrientů a stopových prvků se projevuje zejména nadměrná suchost pleti, která v důsledku způsobuje vznik vrásek, šupin nebo dokonce praskání pokožky.

Jaký vliv na pleť má nedostatek makronutrientů?

Bílkoviny jsou klíčové živiny pro lidský růst a zachování tělesných tkání. Bílkoviny mají řadu funkcí včetně katalyzace metabolických reakcí, replikaci DNA, transportu molekul a buněčné signalizaci. Aminokyseliny jsou primární složkou bílkovin. Nutriční charakteristika bílkovin záleží na jejich aminokyselinové kompozici. Existuje devět esenciálních kyselin: histidin, lysin, izoleucin, leucin, methionin, tryptofan, threonin, valin a fenylalanin.

Nedostatek bílkovin se projevuje edémem a hnisající dermatózou. V souvislosti s hnisající dermatózou se nedostatek bílkovin projevuje ve vyrážce, nerovném zbarvení hlasů a snížení pigmentace pleti, zhoršení hojení zranění anebo dermatitidě.

Esenciální mastné kyseliny musí lidé získat ze stravy, protože je tělo nedokáže samo syntetizovat. Dvě esenciální mastné kyseliny jsou kyselina linoleová (omega-6 mastná kyselina) a kyselina alfa-linoleová (omega-3 mastná kyselina). Nedostatek esenciálních mastných kyselin se objevuje velmi zřídka a je možné proti němu preventivně působit. V případě nedostatku esenciálních mastných kyselin se může objevit šupinatá dermatitida či alopecie.

Jak s nedostatkem bojovat

Čistá, zdravá a dobře hydratovaná pleť závisí na vyváženosti mnoha vitamínů a živin, a stravě, která by měla být postavená na potřebách jedince, aby zajistila jeho zdraví i zdravou pleť. Je-li na vině suché pleti nedostatek některých vitamínů, je vhodné konzultovat vše se svým lékařem. Konzumace potravinových doplňků s chybějícími vitamíny může dramaticky zlepšit stav pleti, zejména je-li nedostatek dané živiny výrazný. Obsah vitamínů a živin by měl být dosažen ideálně prostřednictvím vyvážené stravy. Přidáním zeleniny ke každému jídlu a vybírání si receptů, které zahrnují potraviny bohaté na vitamín A, napomůže zajistit, aby se nedostatek vitamínů nestal důvodem toho, proč je pleť suchá.

Kromě vhodných doplňků stravy je vhodné pro boj se suchou pletí samozřejmě také zařadit používání topicky aplikovaných přípravků, zejména těch obohacených i vitamín A, vitamín E či Aloe Vera. Ty mohou napomoci hojení pleti, stejně jako pití hodně vody, které zajistí hydrataci zvenčí i zevnitř.

Retinol 3TR - vitamínové sérum Retinol 3TR - vitamínové sérum Zredukujte jemné vrásky a rozjasněte svoji pleť, zatímco si v noci budete užívat spánku! Vitamínové sérum s obsahem Retinolu a Tokoferolu vám v tom bude skvělým spojencem. Jeho účinnost a oblibu dokazuje i to, že ve Velké Británii vyhrál Silver Aesthetic Award (stříbrné místo) za nejlépe prodávaný maloobchodní produkt. Pojďte „do něj“ taky!

Projevů nedostatku živin existuje mnoho, zde jsme se zaměřili pouze na jejich dermatologické projevy.

Konec článku