Pozor, vaše pleť vám možná dává najevo vážný zdravotní problém!

Pozor, vaše pleť vám možná dává najevo vážný zdravotní problém!
Rubrika: Problémy s pletí 31.05.2016
tisk

Kůže je největší orgán těla a často je považována za "výkladní skříň" zdravotního stavu člověka. Změny na pleti, od barevných nerovností až k výrůstkům či znaménkům, mohou být podle dermatologů mnohdy tím nejvčasnějším varováním, že je v organismu něco v nepořádku.

Dermatolog je v podstatě lékařský detektiv, který se pídí po nápovědách: kdy začalo docházet k prvním změnám, proč se objevily a jaké jsou další symptomy. Tyto klíče napomohou lékaři zjistit, co se děje v těle.

Mnoho změn na kůži je obecně spjato s vnitřními onemocněními. Zaregistrujete-li nějaké nevysvětlitelné změny na pleti, neváhejte a vydejte se za lékařem.

Co byste měli řešit?

1. Vyrážka 

Když vyrážka nereaguje na léčbu a doprovází ji další symptomy jako horečka, bolest kloubů či svalů, může být znakem vnitřních problémů či infekce. Může se objevit také v důsledku alergie nebo značit reakci na medikamenty.

  • Vyrážka a ztluštění kůže zezadu na krku nebo kolem rukou (barvy obvykle o něco tmavší než přirozený tón kůže) může být znakem zvýšeného rizika rozvoje diabetu 2. typu. Objeví-li se tato vyrážka, společně například se zhoršením zraku také typickým právě pro cukrovku, je vhodné nechat si změřit u lékaře krevní cukr a změnit případně svou stravu.
  • Akantóza, čili ztluštění kůže může být v některých případech i znakem jiného onemocnění, a to rakoviny některého z vnitřních orgánů (obvykle žaludku či ledvin).
  • Fialová vyrážka na spodních částech nohou, která nereaguje na topicky aplikované léky, může být znakem infekce žloutenky.

Pro zdraví pleti vyzkoušejte doplněk stravy BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic, který obsahuje všechny živiny nezbytné pro krásnou a zdravou pokožku.

BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic (Expirace: 31.12. 2018) BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic (Expirace: 31.12. 2018) Chcete zdravou a hebkou pokožku? Trápí vás suchá kůže či její různá onemocnění? Možná vás to překvapí, ale mnoho problémů s pletí, stejně jako její předčasné stárnutí, bývá způsobeno špatnou výživou. BEAUTIFUL SKIN By Brandeis Clinic je originální doplněk stravy, který obsahuje 11 účinných látek pro krásnou a zdravou pleť.

2. Tmavnutí pleti a barevné nerovnosti

  • U lidí postižených cukrovkou může být tmavnutí pleti (hemochromatóza) znakem špatného metabolismu železa. Zažloutlý tón pleti může zase naznačovat problém s ledvinami, a při vážné situaci může dojít i ke zbarvení očního bělma.
  • Ztmavení pleti, nejčastěji v oblasti jizev a záhybů kůže, stejně jako na kloubech (lokty či kolena) mohou být znakem hormonálních onemocnění jako je například Addisonova choroba, která postihuje nadledvinky.

3. Výrůstky

Nové výrůstky na pleti by měl vždy zkontrolovat dermatolog, protože jejich příčinou může být i rakovina kůže. Výrůstky však mohou být i znakem vnitřní či genetické choroby.

  • Například onemocnění známé jako eruptivní exantéma, které se projevuje žlutými skvrnkami na rukou, nohou či v týle, může být znakem vysokých hladin triglyceridů, jež značí mimo jiné počínající diabetes.
  • I akné může poskytnout informace o zdravotním stavu. U žen může být akné, které se objevuje zejména kolem spodní čelisti, znakem rozvíjejícího se syndromu polycystických vaječníků. Ten negativně ovlivňuje i tělesnou váhu, kvalitu vlasů a dokonce způsobuje růst chloupků na obličeji.

4. Změny nehtů

Změny barvy a tvaru nehtů bývají znakem nedostatku důležitých živin, nebo problémů s vnitřními orgány.

O tom, co způsobuje nedostatek živin, si přečtěte v našem článku:

Problémy kůže a nehtů: Hlavně chybějící zinek vaší pleti fakt škodí! Problémy kůže a nehtů: Hlavně chybějící zinek vaší pleti fakt škodí! Připravili jsme pro vás velký soupis problémů kůže a nehtů, které vás mohou postihnout v důsledku nedostatku důležitých živin. A vězte, že takřka ve všem "má prsty" nedostatek zinku. Kdo by to byl řekl, že?

Změny nehtů, které připomínají houbovou infekci, mohou být výsledkem psoriázy nehtů, ačkoliv se toto onemocnění týká typicky kůže. Je-li tento stav pleti spojen s bolestí kloubů, může se jednat o tzv. psoriatickou artrózu.

Problémy s játry a ledvinami mohou být taktéž příčinou barevných změn nehtů.

5. Suchá kůže

Vysoký krevní tlak a problémy s játry mohou někdy vést ke ztluštění pleti na holeních. Velmi suchá a svědivá pleť může být znakem hormonálních problémů jako je snížení funkce štítné žlázy. Neměl-li pacient do svých třiceti či čtyřiceti let věku nikdy problémy s ekzémem, a najednou je jeho pleť suchá a rozvíjí se na ní ekzém, je zde vysoká pravděpodobnost hormonální příčiny.

  • Lidé s autoimunitním onemocněním zvaným systemická skleróza mohou zažívat otoky a ztluštění pleti. V úpornějších případech může dojít dokonce až ke ztluštění vnitřních orgánů (plíce, srdce).
Konec článku