Kyselina azelaová vám pomůže s akné, růžovkou i nadměrnou pigmentací

Kyselina azelaová vám pomůže s akné, růžovkou i nadměrnou pigmentací

Už jste slyšeli o látce jménem kyselina azelaová? Tato hvězda pleťové péče je stále více oblíbená. Nejen, že dokáže ulevit od akné a rosacey, ale působí i proti nadměrné pigmentaci.

Kyselina azelaová je efektivním řešením mnoha problémů s pletí, zejména akné, zánětů a hyperpigmentace. Je přirozeně přítomná v pleti, ale najdeme ji i v dalších zdrojích, třeba v pšenici, žitě a ječmenu.

Kyselina azealová je ze své podstaty antibakteriální, právě proto je tak vhodná pro péči o pleť postiženou akné. Je-li aplikovaná topicky, redukuje růst bakterií v pleti, napomáhá zmírňovat zánět a odstraňuje odumřelé kožní buňky, čímž zamezuje dalšímu rozvoji akné. Je možné ji používat na všechny typy pleti včetně citlivé, právě díky její schopnosti ulevovat od zanícení. Pro každého s růžovkou je kyselina azealová skvělým prostředkem, jak pleť zklidnit a zjemnit.

Je součástí přípravků proti akné

Obvykle se kyselina azealová vyrábí průmyslově, je však možné ji najít v jistých druzích obilovin. Ve své přírodní podobě hraje důležitou roli v ochraně buněk rostlin. Když se druh, který ji produkuje, dostane do kontaktu s potenciálně škodlivým patogenem či látkou, vypustí rostlina kyselinu azelaovou. Ta spustí sekreci kyseliny salicylové, která možnou hrozbu odstraní.

Průmyslově se kyselina azelaová vyrábí průchodem ozonu skrze kyselinu olejovou nebo jinou syntézu. Následně se smíchá s dalšími látkami, a vytváří tak kosmetické krémy, vody či gely.

BLEMISH SOS BLEMISH SOS Složení tohoto jedinečného a velmi oblíbeného produktu na redukci akné je nyní vylepšeno o kyselinu diovou, která redukuje tvorbu kožního mazu a likviduje bakterie způsobující akné. BLEMISH SOS nejen, že redukuje projevy akné, ale také pokožku zklidňuje. Nové složení navíc neobsahuje olej. 750 Kč

Likviduje bakterie v pleti

Nejčastější problém s pletí na světě je akné. Vzniká, když se ucpou póry a rozvine se v nich infekce. V materiálu, který póry „ucpe“, se obvykle nacházejí bakterie, jež se na rozvoji infekce podílí značnou měrou. Kyselina azealová při topické aplikaci prochází póry a způsobuje odumírání bakteriálních buněk. Ačkoliv zatím stále není zcela objasněný tento proces, předpokládá se, že kyselina azealová zastavuje v bakteriálních buňkách produkci bílkovin, které jsou nezbytné pro přežití těchto buněk. V momentě, kdy bakteriální buňky odumřou, infekce v pórech se rychle vyčistí, což v důsledku vede k vymizení projevů akné. Kyselina azelaová také reguluje produkci kožních buněk keratinocytů, a tím pádem také ke snížení množství keratinu, který způsobuje rozvoj akné.

Protože je však účinnost kyseliny azealové postavena na eliminaci bakterií, fungují přípravky s jejím obsahem pouze na akné vznikající kvůli bakteriím. Na ostatní typy akné, které pramení z jiných příčin, například hormonálních, nejsou tyto produkty bohužel efektivní.

Zbaví vás tmavých skvrn

Podle klinický studií má kyselina azelaová ještě další zajímavou schopnost, a to zesvětlování pleti. Vědci věří, že narušuje produkci kožního barviva melaninu. Tento pigment je zodpovědný za přírodní zbarvení tkání. Když dojde k jeho nadprodukci, vznikají na pleti barevné nerovnosti. Pro tuto schopnost je kyselina azealaová také oblíbenou složkou produktů zaměřených na redukci melasmy, stařeckých skvrn a pih.

Kyselina azelaová však působí pouze na hyperaktivní melanocyty (buňky produkující pigment), a v podstatě nemá žádný efekt na normální melanocyty, čímž je zaručena eliminace pouze nežádoucího melaninu.

Obvykle tyto produkty cílené na zesvětlení pleti obsahují ještě kyselinu glykolovou. Tato alfa-hydroxykyselina rozpouští chemické vazby mezi buňkami kůže. Produkty, které obsahují obě zmiňované kyseliny, snižují množství melaninu v pleti a zároveň odstraňují nežádoucně zabarvené buňky. Výsledkem je mnohem rychlejší redukce projevů hyperpigmentace.

Starší články:
Víte, že vaše špatná pleť může mít příčinu v nedostatku živin?
Problémy s pletí24.3.2016

Víte, že vaše špatná pleť může mít příčinu v nedostatku živin?

Nedostatek živin se v organismu projevuje různě. Nás zajímá předně jeho vliv na pokožku a nehty. Zejména suchá, hrubá kůže, lámavé vlasy a nekvalitní vlasy jdou s nedostatkem důležitých mikronutrientů (vitamíny, minerály, stopové prvky) a makronutrientů (sacharidy, tuky, bílkoviny) ruku v ruce.

Myslíte si, že jsou pihy neškodné? Kdepak, může se z nich rozvinout i rakovina
Problémy s pletí11.3.2016

Myslíte si, že jsou pihy neškodné? Kdepak, může se z nich rozvinout i rakovina

Mnoho z nás má pihy již od dob svého dětství a považujeme je za normální součást života. Jenže ony se i ty roztomilé pihy mohou v průběhu času přetransformovat v něco velmi zlověstného…

Jak se vypořádat s hyperpigmentací? Udělejte si v tom pořádek
Problémy s pletí10.3.2016

Jak se vypořádat s hyperpigmentací? Udělejte si v tom pořádek

Ačkoliv je hyperpigmentace jedním z nejčastějších problémů, které se na pleti mohou projevit, je velmi složité ji léčit a zbavit se jí. Právě proto má pak negativní vliv na sebevědomí a život jedince.

Na lyžích vás ultrafialové záření ohrožuje několikanásobně víc než obvykle. Proč tomu tak je?
Problémy s pletí25.1.2016

Na lyžích vás ultrafialové záření ohrožuje několikanásobně víc než obvykle. Proč tomu tak je?

Pokud se řadíte k milovníkům zimních sportů, zbystřete! Škodlivému ultrafialovému záření jste totiž na svahu vystaveni násobně více, než když například jdete ve městě na nákup, a to i za předpokladu, že vám na cestu svítí sluníčko. Jak je to možné?

Fakt za tmavé kruhy pod očima může nevyspalost, nebo je to celé trochu jinak?
Problémy s pletí11.1.2016

Fakt za tmavé kruhy pod očima může nevyspalost, nebo je to celé trochu jinak?

Často se tvrdí, že za tmavými kruhy pod očima stojí únava, příliš velké pracovní vypětí nebo to, že jste „čarovali“ dlouho do noci a šli pozdě spát. Může to být sice pravda, ale velkou roli tu hrají i geny. Jak tedy přesně ony nepříjemné tmavé skvrny pod očima a kolem očí vznikají?