Typy plešatění: Androgenní alopecie aneb striktně mužská záležitost. Nebo ne?

Typy plešatění: Androgenní alopecie aneb striktně mužská záležitost. Nebo ne?
Rubrika: Péče o vlasy 05.08.2015
tisk

Androgenní alopecie je zodpovědná za více 95% problémů, které muži řeší s plešatěním. Dámy tento problém naštěstí většinou řešit nemusí, ačkoliv se najdou (bohužel) i výjimky.

Ve věku 35 let mají dvě třetiny mužů zkušenost s nějakým stupněm plešatění. Ve věku padesáti let je to až 85% mužů, kdo má zkušenost s úbytkem vlasů. Zhruba čtvrtina mužů, kteří trpí androgenní alopecií, začíná problém s úbytkem vlasů řešit ještě před dosažením věku 21 let.

Navzdory tomu, jak se problém plešatění prezentuje v médiích jako vcelku cool záležitost, muže, kteří androgenní alopecií trpí, často jejich stav trápí a byli by schopni pro jeho změnu obětovat mnoho. Plešatění totiž postihuje každý aspekt života, od mezilidských vztahů po profesní život. Nebývá výjimkou, kdy muž změní vyšlapanou cestu své kariéry kvůli úbytku vlasů.

Příliš velký "chlapák"?

Možných důvodů, proč mužům vypadávají vlasy, je vskutku nemálo – různé choroby, reakce na léky či doplňky stravy či stresující zážitek. Hlavní příčinou ovšem v případě mužů bývá dědičnost. Muži s androgenní alopecií podědili totiž po svých předcích vlasové váčky s genetickou citlivostí na dihydrotestosteron (DHT). Vlasové folikuly, které jsou na něj citlivé, se začnou zmenšovat a zkracovat svůj životní cyklus. Následně mohou tyto folikuly přestat produkovat vlasy. Tedy, produkce jakéhosi takéhosi vlasového vlákna pokračuje, ale už je nelze považovat za skutečné vlasy (zpozorovali jste někdy na pleši to malém, nepatrné chmýří?)

Kde se androgenní alopecie vezme u žen? Mužského hormonu mají sice v organismu opravdu poskrovnu, jenže jak dochází ke snižování hladiny estrogenu během menopauzy, může androgenní alopecie postihnout i ženy.

Pro androgenní alopecii je obvykle typický ústup vlasové linie a řídnutí vlasové porostu na temeni (nebo lidově, pleška). Vlasy v těchto oblastech včetně koutů a přední části skalpu se jeví jako nejcitlivější na DHT. Ztráta vlasů v oblasti koutů a na temeni se ovšem může rozšířit na celý skalp, přičemž zůstane pouze „podkova“ z vlasů kolem hlavy. I zde ovšem může dojít k vypadávání vlasů kvůli DHT.

Dermaheal Stem C´rum HL Mezoterapie vlasů Dermaheal Stem C´rum HL zastavuje padání vlasů a podporuje obnovu růstu vlasů z již poškozených vlasových folikul. Proto působí příznivě i v případě plešatosti. Jeho účinek spočívá v unikátním složení, které obsahuje výtažky z kmenových buněk.
Žádejte u proškoleného odborníka

Dihydrotestosteron (DHT) je derivát či vedlejší produkt testosteronu. Ten se přeměňuje na DHT za přítomnosti enzymu typu 2 5-alfa reduktázy, který je zadržován v mazových žlázách vlasových folikulů. Ač není zatím celý genetický proces androgenní alopecie  zcela vysvětlen, vědci již vědí, že DHT smršťuje vlasové folikuly, zatímco jakmile je DHT potlačeno, vlasové folikuly normálně prospívají. Citlivé vlasové váčky ovšem musí být hormonu vystaveny dlouhé časové období, aby došlo k narušení jejich normální činnosti. V současnosti je jich správnými zásahy možné tento proces výrazně zpomalit nebo dokonce zastavit. Situace ovšem musí začít řešit včasně.

Stanovení diagnózy není legrace

Androgenní alopecie je většinou diagnostikována podle vzhledu a tvaru míst postižených ztrátou vlasů, spolu s lékařským vyšetřením zahrnujícím otázky na ztrátu vlasů u příbuzných a předků. Zkušený odborník by měl poté prozkoumat pod mikroskopem či ideálně denzitometrem, zařízením na měření hustoty objektů, aby určil, nakolik se vlasové folikuly vlivem působení DHT zmenšily. Toto vyšetření je nezbytné pro výběr správného typu léčby problému.

Co čert nechtěl, ne všechny vlasové váčky na DHT reagují stejně. Dost často se stává, že folikuly citlivé na DHT na hlavě vypadají, zatímco jiné vlasové folikuly rostou jak divé. A pánové pak mají třeba mužně chlupaté ruce či záda. Příroda, co naděláte.

Konec článku